Navis Ahoy

Složení: 100 % česaná bavlna

Gramáž: udávaná výrobcem 330 g/m², námi spočítaná 332 g/m²

Velikost: 6

Úvaz (Lenka): back wrap cross carry with a chest belt (a finish tak trochu jako Tibeťan, ale taky tak trochu freestyle)

Jak to vidí Linda:

Ach! Slíbily jsme vám recenzi na lodě jako první, a tak si ta superlativa počtete hned v prvním příspěvku. Žádné napínání, prostě je to lááááska! Musím říct, že když jsem poprvé zahlédla „lodě“ na Facebooku jakožto nový loktushí vzor, hned se mi líbil. Není to úplně odvaz, ale tyto námořnické motivy jsou nesmrtelné a každé léto velmi oblíbené; kormidla, lodě, plachetnice a kotvy jsou zkrátka takový letní evergreen jak v oblasti módy, tak samozřejmě i šátků. Co si budeme povídat, obě tato odvětví se velmi prolínají a doplňují.

Nuže, minimalistický vzor ve střídmých barvách jsou zkrátka sázka na jistotu a neznám nikoho, komu by se tento vzor nelíbil, i když míra nadšení je pochopitelně individuální. U mě to bylo někde u 5 bodů z 10. Spíše mě zaujaly lodě zelenkavo-růžové. Ovšem když jsem vybalila balíček od Loktushek, nastalo překvapení. Hutná, ale velmi nadýchaná heboučká deka. To jsem nečekala.

Bohužel jsem na šátku objevila flíček a protože jsem se lekla, že jsem ho způsobila já, jako správná holka šikovná jsem ho hned hodila do pračky. 😀 No…. chudery lodě začly trošku drhnout. Funny story… vykládám Lence o tom, jak jsou lodě boží a měkounké a jak je musí zkusit a předávala jsem jí lehce drhnoucí „hadr“ se slovy: „Tohle holkám na testování nemůžeme dát, koukej to zanosit, to je tak strašně boží šátek, že si nezaslouží, aby o něm říkaly, že je to plech!“ 😀
No… a protože je Lenka taky holka šikovná, tak vánočkovala a nosila a spala na nich. 😀 Za dva dny už byly zase jako mááááslíííčko.

Omlouvám se za odbočku a pokračuju v recenzi…

Už jsem říkala, že je ten šátek boží? Modrá strana je taková džínová, což kromě barvy umocňuje i typ vazby, který je opravdu podobný jako na džínových kalhotech. Na bílé straně jsou drobounké modré tečky, což je obzvláště kouzelný detail. Samotné lodičky jsou velmi jednoduché a elegantní. Protože občas sama zabrousím do grafické oblasti, vím, jak je těžké zpracovat klasické téma novým odlišným způsobem, a tady se to rozhodně povedlo!

Šátku je hodně do ruky, což já ráda, přesto se s ním velmi dobře pracuje, je příjemně pružný, klouže, kdy má, a drží, kdy má, na jeden uzel stačí, takže není potřeba si lámat hlavu s velkým uzlem a ani nevidím nutnost v použití kroužku k zakončení úvazu. Kroužky já osobně nesnáším, ale o tom zase jindy. 😀

Co ovšem je pro mě nejvíce překvapující, je nosnost, která je opravdu velká. Ono 330 g/m² není málo, ale zase není až tak moc a přece jen… pořád je to obyčejná bavlna! Loktushím se tady ale povedlo něco, čím je známý třeba Vatanai, a to udělat takovou vazbu, která je neuvěřitelně nosná, aniž by samotná gramáž musela být ohromující. Pozorný čtenář ví, že mně na ramenou sedne máloco, ale tady jsem opravdu vůbec nevěděla, že Helenčiných 11 kg nesu. Taková slast!

Loktu She klasický dělá šátky o kus delší a širší, což se obzvláště u těchto hutnějších kousků určených pro batolata hodí a celý dojem z vázání to maximálně zpříjemňuje.

A teď když dovolíte, jdu sehnat někoho, kdo mi hrozně levně „modré lodě“ prodá, protože přece už je konec léta a ta bílá je beztak nepraktická!

Kdybyste žádného takového blázna nenašly a po lodích toužili stejně jako já, objednat můžete v klidu z pohodlí domova zde: https://eshop.vhadru.cz/produkty/82-274-satek-loktu-she-navis-ahoy.html#/20-delka-6_46_m

Jak to vidí Lenka:

Šátek jsem dostala do ruky od Lindy čerstvě vypraný, takže jsem si ho musela sama v rámci testování poctivě zanosit. 😀 S bavlňákem této váhové kategorie to určitě nebylo na první navázání, ale na svou gramáž až překvapivě rychle opět změknul a „zňuňatěl“. Do ruky je ho hodně, ale vázal se mi velmi dobře – než se po koupeli opět zajel, tak prakticky vůbec neklouzal, v podstatě spíš drhnul a trochu se mnou bojoval, ale úvaz od úvazu (a že jsem se fakt snažila!) to bylo lepší a lepší a při našem posledním utkání už to byl velmi přátelský, měkoučký mazlík. V úvazu držel na svém místě jako přibitý, jemně pružil a na ramenou byl jako obláček – prostě ideál na batole; na malé miminko by ho přece jen bylo trochu moc.

K jeho způsobnému chování při vázání i následně v úvazu můžu přičíst i to, že má hustou vazbu zcela nenáchylnou na vytahování nitek – dle mého názoru zcela ideálně vyvážená hustota vazby a hutnost (resp. spíše nehutnost) šátku. V této gramáži, pokud je bavlňák opravdu odolný, tak je většinou hutný a tuhý jak prkno, a naopak, pokud je měkoučký a má nadýchanou volnou vazbu, pak se na něj stačí jen křivě podívat a očko je venku. U Ahoy jsou tyto vlastnosti ve vzácné rovnováze.

Lodičky jako vzor se mi líbí, světlá „denimová“ barva je mému srdci také blízká; něžný detail v podobě droboučkých puntíků viditelných na světlé straně je prostě úžasný – jen to u mě není ta pravá šátková „láska“, jak často skloňuje Linda. Možná ale v jiné barevné variantě… Kdo ví… 😉

Navis Amphitrite 

Složení: 55 % Tencel, 45 % česaná bavlna

Gramáž: udávaná výrobcem 310 g/m², námi spočítaná 313 g/m²

Velikost: 6

Úvaz (Linda): dvojitý kříž

Jak to vidí Linda: 

Když jsem poprvé viděla tyhle zeleno-růžové lodě, myslím, že jsem nebyla jediná, komu v hlavě vyskočila kontrolka „Vatanai Perito Sweet Dreams Pistachio„, na který už jsme dělaly recenzi, a který jsem si prostě musela následně koupit, protože to prostě byla láska. Nemohla jsem se ale více splést, barvy jsou úplně jiné v rámci několika odstínů. Zatímco Vatanai zelená je spíše s nádechem do šedo-modra „vyblita“, jak by řekla Lenka, Loktu She mají tuto zelenkavou stranu krásně svěží mentolovou, stejně tak růžová je taková svěžejší a uhlazenější. Zkrátka naprosto dva rozdílné šátky a to vlastně skoro úplně ve všem.

Narozdíl od Ahoy tady nejsou na první pohled vidět jemné prosvítající tečky, vlastně vidět jsou, pokud se podíváte proti slunci. Opravdu zajímavý detail!

Tyhle zelené lodě nejsou tak hutné jako jejich modrý bráška, příjemně se s nimi pracuje a pravděpodobně pro většinu lidí budou více user-friendly. Jak zmiňuje Lenka, tencel bych v nich opravdu nečekala, protože zdaleka nejsou tak klouzavé, jak by člověk od tencelu čekal, a celkově jsou hodně hebounké a příjemné. Zkrátka dokonalý letní šátek… tedy pokud nemáte tak citlivá ramena jako já a pokud nevyzkoušíte toho modrého bráchu. 😀

Na přední úvaz to s 11kilovým broučkem už teda není, ale na zádech, zvláště v úvazu typu double hammock ještě nějaké ty kilometry nanosíte. 🙂

Myslím, že jak jsem do tohoto šátku měla velká očekávání a od Navis Ahoy v podstatě žádná, tak si ten výsledek tedy pěkně prohodily. 🙂

Jak to vidí Lenka:

Ani Amphitrite ve mně podobně jako Ahoy nevyvolal pocit vrcholné lásky, i když zalíbení jsem v něm našla velké. Barvy jsou moc krásné, narozdíl od Lindy se mi sytější a zářivější barva líbí víc než ta lehce vyblinkaná šedomentolová na Peritu.

Amphitrite jsem měla možnost už jednou navázat na červnové Velké nosící degustaci v Brně a na delší ponošení jsem se moc těšila. Už v tom červnu jsem věděla, že obsahuje tencel – ale že obsahuje tolik tencelu, to bych si upřímně řečeno na první dotek vůbec nemyslela – kdybych už šátek neměla v ruce a znala dopředu jeho složení, tak bych se preventivně lekla a bála se, že takový kousek bude klouzat jako namydlený blesk (zejména pak po dosti klouzavé zkušenosti s Carminou). Naopak, šátek v úvazu držel naprosto perfektně a tímto se tencelu hluboce omlouvám a klaním se až k zemi, že jsem ho považovala za obecně klouzavou příměs – nejspíše tedy bude záležet i na vazbě konkrétního šátku.

Další nešvar hodně-tencelových šátků je vznik nerozžehlitelných skladů, respektivě světlejších „cestiček“, což sice nosící vlastnosti šátku nijak neovlivňuje, ale nevypadá ani trochu hezky – tak ani na tuto nemoc Amphitrite netrpí! Měkoučký, hebký, vázal a dotahoval se mi jedna báseň; na ramenou velmi příjemný – s Emilčinými 9 kily neměl nejmenší problém jak na břiše, tak na zádech. V úvazu si hezky popružoval a já jsem celou dobu marně přemýšlela, které lodičky jsou vlastně lepší. 🙂

Růžovo-zelené loďky koupíte zde: https://www.loktushe.cz/satky/detail-satek-na-noseni-deti-navis-amphitrite-vel-3-1363/

Holkám LoktuShkám mockrát děkujeme za možnost šátky otestovat!