Neko Slings Switch Toddler, nosítko s tvrdým bederním pásem, ve složeném stavu. 

Většina návodů zabývajících se péčí o nosicí pomůcky, které najdete na internetu (včetně toho našeho, který je zde), se věnují především praní šátků a nosítek, odstraňování skvrn, zatahování nitek a tak podobně. A stejně tak většina diskuzí ve facebookových nosicích skupinách se týká především toho, v čem a jak co vyprat. U nosítek (a to především u nosítek s tvrdým bederákem) je ovšem zcela zásadní to, jak se k nim chováte při každodenním používání – tedy co s nimi uděláte po nošení.

Že je nosítko po nošení, zejména pak v létě, potřeba nechat vyvětrat a proschnout, než ho sbalíme do pytlíku, to snad vysvětlovat ani nemusím. Ale jak ho správně sbalit tak, aby nám co nejdéle dobře sloužilo? Komentovala jsem to již v článku o péči o šátek a nosítko, ale opakování je matka moudrosti – plus vám k návodu na skládání přezkového nosítka přidám i doporučení, jak skládat mei tai (tedy vázací nosítko) a onbuhimo (nosítko bez bederního pásu).

Kavka Multi-Age Plus, nosítko s tvrdým bederním pásem, ve složeném stavu. 

Madame GooGoo Standard, nosítko s tvrdým bederním pásem, ve složeném stavu. 

Skládání celopřezkového nosítka

Popravdě, nikdy by mě nenapadlo, že by někdo složil nosítko (nota bene nosítko s tvrdým bederákem) tak, že bederák přeloží vejpůl. No, i takové věci se dějí a není to bohužel výjimka. Jednou při kontrole skupinového nosítka mě čekal smutný pohled, který vidíte níže (naštěstí se jedná o již hodně staré nosítko, které má léty nošení bederák dosti změkčený, a pobyt v tomto přelomeném stavu na jeho následnou funkčnost neměl příliš velký vliv). Nosítka prosím zásadně skládejte tak, abyste bederák nepřekládaly do ostrého (resp. žádného) úhlu, a to především v případě tvrdých bederáků – ostatně ani nosítka s měkkým bederákem vám jistě za jejich překládání napůl také vděčná nebudou.

Jak tedy takové nosítko složit správně? Vypněte ramenní popruhy (je-li to možné), přeložte je přes horní část zádové opěrky a srolujte ji přes ramenní popruhy jako roládu od horního okraje směrem k bederáku, který následně kolem této ruličky zapněte a utáhněte – simsalabim, máte krásný nosítkový uzlíček! Více v popiscích obrazového návodu níže.

1. nosítko položíme “čelem” dolů

2. odepnutí ramenních popruhů

3. přeložení ramenních popruhů přes horní část zádové opěrky

4. zarolování popruhů do zádové opěrky

5. zarolování popruhů do zádové opěrky až na bederní pás

6. zapnutí bederního pásu přes srolované popruhy a zádovou opěrku

7. složené nosítko (Madame GooGoo Standard)

Skládání vázacího nosítka (mei tai) a polovázacího (hybridního) nosítka

Na myšlenku sepsání a nafocení skládání vázacích nosítek (a to především nosítek se širokými popruhy) mě přivedla koupě tohoto mei tai Love&Carry, které ke mně přišlo v jednom chuchli s řádné sežvýkanými popruhy. Podle všeho už toho hodně odnosilo, přičemž jeho předchozí majitelé pravděpodobně velcí kamarádi se žehličkou nebyli. Než se budu věnovat tomu, jak takové nosítko složit, dovolte mi poznámku k tomu, že taková nosítka (stejně jako šátky, z nichž jsou až na výjimky ušitá) je potřeba čas od času vyžehlit, abychom předešli vzniku nerozžehlitelných skladů. Jaký žvejk nosítko bylo před vypráním, vidíte na první fotce; po vyprání se to trochu zlepšilo (druhá fotka). I po vyžehlení ale jasně vidíte, že bohužel sklady zůstávájí. Není to jen estetický problém – ve chvíli, kdy si na svém nosítku (nebo šátku, to je ve své podstatě jedno) nerozžehlitelné sklady „vyrobíte“, šátek se bude při vázání skládat a krčit vždy v identických místech, vlákna se zde budou lámat a při nošení ošoupávat, což je poměrně zaručená cesta k jejich postupnému vydření a přetrhání. Zejména nosítka s mačkavými příměsmi jako len či konopí, ale samozřejmě i nosítka ze 100% bavlny (kterých je absolutní většina), přežehlení popruhů alespoň jednou za několik nošení určitě vyžadují.

Dlouhodobě nežehlené vázací nosítko se širokými šátkovými popruhy (mei tai Love&Carry). 

Sklady na popruzích po vyprání nosítka. 

Sklady na ramenních popruzích – již jsou permanentní, nerozžehlitelné. 

Nerozžehlitelné sklady – je vidět, že příze na vrcholech skladů je již částečně vydřená. 

A jak takové vázací nosítko poskládat? Obrazový návod najdete níže. Potřebujete k tomu poměrně velký prostor, takže návod na skládání v terénu to není, nicméně např. při delším uskladnění vám bude vaše nosítko za „pěkné“ složení určitě vděčné. Tedy:
  1. nosítko rozložíme na podlahu „čelem“ dolů
  2. případnou kapucku zahneme přes zádovou opěrku
  3. poskládáme ramenní popruhy, pěkně naširoko – napůl a napůl
  4. přeložíme složené ramenní popruhy přes zádovou opěrku
  5. zádovou opěrku spolu s popruhy zarolujeme směrem k bederáku jako „roládu“
  6. svážeme tuto roládu popruhy na bederáku (nebo zacvakneme sponu na bederáku v případě hybridních nosítek)

1. nosítko rozložíme na podlahu „čelem dolů“

2. případnou kapucku zahneme přes zádovou opěrku a poskládáme ramenní popruhy napůl

3. …a znovu napůl. 

4. složené ramenní popruhy přeložíme přes zádovou opěrku

5. …a na druhé straně.

6. zádovou opěrku spolu s popruhy zarolujeme směrem k bederáku jako „roládu“. 

7. svážeme tuto roládu popruhy na bederáku (nebo zacvakneme sponu na bederáku v případě hybridních nosítek). 

Skládání onbuhima (nosítka bez bederního pásu)

Onbuhimo je nosítko bez bederáku, u něhož jde především o skladnost (co takové onbuhimo je, k čemu slouží, jak se do něj nahazuje a jak se v něm nosí, to se dočtete v naší velké srovnávací onbu-recenzi). S nošením v onbuhimu také samozřejmě souvisí opakované nahazování a skládání v terénu, ale pokud se balíte na výlet a nemáte moc místa v batohu, je dobré onbu sbalit do co nejmenšího balíčku – ale samozřejmě tak, abyste nosítku neublížili. Následující způsob skládání onbu jsem po několika pokusech vymyslela sama – nechť tedy návod dobře slouží (nicméně je hodně pravděpodobné, že na to někdo přišel už dávno přede mnou, anebo že existují lepší a ve výsledku i skladnější způsoby – tak snad by mě někdo znalejší poučil).

Neko Slings Toddler onbuhimo – nosítko bez bederního pásu. 

Neko Slings Toddler onbuhimo – nosítko bez bederního pásu. 

Onbuhimo položíme na podložku přední stranou dolů a kapucku (pokud jí onbu disponuje) přehneme dovnitř. Jeden ramenní popruh založíme pod zádovou opěrku tak, aby byl „naruby“. Poté zádovou opěrku zarolujeme do „rolády“ kolem tohoto popruhu tak, aby oba popruhy ležely na sobě – oba dva otočené svou přední stranou dopředu. Když potom přeložíme tuto roládu do „ranečku“, polstrování obou ramenních popruhů se bude ohýbat ve stejném směru (tedy jako by se ohýbaly kolem vašich ramen při nošení). Raneček nemáme pochopitelně čím fixovat (jako fixuje zapnutý či zavázaný bederák ve složeném stavu klasická přezková či vázací nosítka), a tak ho musíme ihned vložit do připravené látkové tašky, aby se nám zase nerozmotal. U onbuhim s tužší a štědřejší výplní ramenních popruhů samozřejmě dejte pozor na to, abyste ruličku do ranečku nepřekládali příliš velkou silou a nepodařilo se vám výplň přelomit a tím pádem nenávratně poškodit.

A jednoho dne, až se k tomu dostanu, vám slibuji, že natočím i videonávody! 😉

Neko Slings Toddler onbuhimo.

1. nosítko položíme „čelem dolů“. 

2. jeden z ramenních popruhů zahneme pod zádovou opěrku „naruby“. 

3. začínáme rolovat od tohoto ramenního popruh tak, aby nakonec oba popruhy ležely na sobě, oba „čelem nahoru“. 

4. výsledná rulička.

5. přeložení do „ranečku“, který vložíme do připravené látkové tašky (pozor, zvláště v případě nosítek s pevnější výplní ramenních popruhů nepřekládáme „na sílu“, abychom polstrování nezlomili a nenávratně nepoškodili!).