Před časem jsme zde publikovaly článek, ve kterém jsme rozebíraly rizika nošení a nejčastěji skloňované námitky padající na hlavy nosících rodičů ze strany blízkého i vzdáleného okolí. Počet článků “o nošení” – tedy o tom, jak a v čem nosit, jsme se nyní rozhodly výrazně navýšit a udělat z nich celý seriál. 

Dnes se budu zabývat tou základní otázkou rodičů začínajících nebo plánujících nosit své miminko, tolik skloňovanou ve všech nosících skupinách – nosit v šátku anebo nosítku? 

Velmi zjednodušená odpověď zní – noste, v čem jenom chcete, hlavně pokud je to vám a vašemu dítěti pohodlné. Ale co je “nejlepší” a “nejpohodlnější”? Jednoduchá otázka, velmi těžká odpověď – tohle je nesmírně individuální záležitost. 

Svou odpoveď začnu poněkud obšírně; tím, jak a v čem jsem začínala nosit já (proč jsem začala nosit, se dočtete zde). Jsem šátková, to se o mě v mém nosícím okruhu ví. Samozřejmě mám své favority mezi nosítky, ale nikdy mi žádné nebylo tolik pohodlné jako dobře uvázaný šátek.

Můj první šátek byl elastik – kupovaný zcela naslepo, bez jakéhokoliv hledání rad a zkušeností na internetu; tehdy jsem totiž neměla ani páru, že veškerý nosící svět funguje na sociálních sítích! Elastický šátek mi na novorozence, po zhodnocení zcela selským a nosící teorií neposkvrněným rozumem, připadal jako logická volba – měkký, pružný materiál, který dokonale miminko obepne; manipulace se mi také zdála nejjednodušší. V něm jsem Emilku nosila první dva měsíce jejího života, pak už mi jeden elastik začal být málo a Emi byla nadstandardně živé miminko, a tak jsem pořídila svůj první pevný šátek – tyrkysový Storchenwiege Leo (opět naslepo a vlastně jen díky tomu, že jsme od přátel dostali k narození Emilky dárkový poukaz do obchodu V Bavlnce). A do třetice všeho dobrého a slepého nakupování – když měla Emilka necelé 3 měsíce, koupili jsme s velkou slávou Manducu! Záhy jsme ale s manželem tak nějak přirozeně odtušili, že to pro naše malé miminečko ještě není to pravé ořechové a v Manduce jsme začali nosit až kolem Emilčiných 4 měsíců. Při této rekapitulaci našich nosících začátků, kdy jsme nějakou ergonosící teorií byli prakticky nepolíbeni, se vlastně divím, že jsme ve volbě nosících pomůcek neudělali nějakou zásadní chybu.

Asi je vám jasné, jak bych za sebe na otázku “šátek nebo nosítko” odpověděla. 😉 Zeptám se tedy jinak – jaké jsou výhody a nevýhody šátku a jaké nosítka?

Tak tedy šátek (a ano, budu za něj tak trochu lobovat – je to třeba, hlavně v dnešní době, kdy většina aspirujících nosících rodičů chce primárně nosítko):

 • výhoda č. 1 (ta hlavní): je univerzální. S jedním šátkem uvážete novorozenečka i batole, dvojčata i těhotenské bříško (a to nemluvím o nejrychleji sestrojené houpačce na světě, pokud zrovna šátek není nošen); s jedním šátkem můžete vázat stejně dobře na břicho i na záda. A pokud mezi vámi a vaším partnerem není nějaký zásadní váhový a výškový rozdíl, pak vám šátek vhodně zvolené velikosti bude z podstaty věci sedět oběma. Ne u všech nosítek je nošení na zádech ideální a u některých dokonce ani není možné; málokdy se navíc stane, že oběma nosícím rodičů vyhovuje stejné nosítko.
 • výhoda č. 2 (ta další hlavní): se správně zvoleným šátkem můžete vázat od prvního dne. Z mého pohledu je pro nezkušenou nosnici na manipulaci nejjednodušší elastický šátek, ale i do tenkého pevného šátku je možno krásně a pohodlně uvázat i drobounkého novorozenečka. Naopak nosítko, ve kterém by zcela ideálně sedělo i několikadenní miminko, dle mého (a nejen mého) názoru neexistuje. Navíc na záda můžete uvázat do vhodného úvazu i novorozence, kdežto není žádné nosítko, v němž by bylo obecně doporučeno nosit na zádech dříve, než dítě samo sedí. 
 • výhoda č. 3 (méně hlavní, ale velmi důležitá): údržba. Jako základní, první šátek většina rodičů volí čistou bavlnu – u té se opravdu dá udělat chyba v údržbě jen těžko. Můžete ho prát v pračce a ždímat, nemusí se sušit na plocho, stačí přežehlit a můžete nosit. Věřte, že jsem toto s ublinkaným miminkem v prvních měsících velmi ocenila.
 • výhoda č. 4: cena. Kvalitní základní šátek se při troše snahy dá z druhé ruky koupit i za pětistovku; za takovou cenu funkční a přijatelně vypadající ergonomické nosítko neseženete.
 • výhoda č. 5 (velká výhoda 😀 ): to POHODLÍ! Záleží na tom, jaký šátek zvolíte, ale primárně tvrdím, že “jaký si ten úvaz uděláš, takový to máš.” Dobře uvázaný šátek je prostě vždy pohodlnější než sebelepší nosítko.
 • nevýhoda č. 1: musíte se naučit vázat. ALE! Ona to není žádná věda! Chce to trochu odvahy a nejlépe někoho, kdo vám s prvním úvazem pomůže – není to nic složitého a je třeba mít na paměti, že žádný učený z nebe nespadl! Že třeba ze začátku úvaz nebudete mít dokonale dotažený, že nebude miminko dostatečně podsazené, že bude mít jednu nožičku o centimetr výš než druhou… všechno jsou to maličkosti, které časem doladíte a manipulovat s miminkem se postupně naučíte tak, že to půjde samo. Nejdůležitější je to, že je váš drobek spokojený. Jen ještě poznámečka; toto martýrium s učením se vázat částečně odpadá u elastického šátku, který je, jak s oblibou říkám, naprosto blbuvzdorný – základní úvaz, kříž s kapsou venku, je předvázaný; jen tam miminko šoupnete a je to, nemusíte nic dotahovat. Miminko si na nošení zvykne, vy si zvyknete na nošení a přechod na pevný šátek nebude takový šok.
 • nevýhoda č. 2: ideální šátek “na celé nosící období” neexistuje – to ale ostatně neexistuje ani takové ideální nosítko. V tenoučkém šátku, do něhož se vám bude nejlépe vázat novorozenec, si obecně pohodlně 12kilové batole neponosíte; naopak do tlusté nepoddajné “deky” nenavážete novorozence. I ty nejuniverzálnější šátky, co jsem měla doposud v ruce, by vždy byly kompromisem v jednom či druhém směru.
 • nevýhoda č. 3 se prolíná s výhodou č. 3: tedy údržba. Šátek (a to zejména šátek, který není celobavlněný, ale obsahuje nějakou citlivou příměs) totiž není jenom “kus hadru”, který můžete beze všeho hodit s ostatním špinavým prádlem do pračky, vyprat s Persilem na šedesátku a dát sušit na sluníčko. Čím “neobyčejnější” šátek, tím delikátnější vyžaduje zacházení, aby byly zachovány jeho nosící vlastnosti a nošení bylo bezpečné a pohodlné (o správné péči o šátek plánujeme samostatný článek). U všech šátků, u některých více, u jiných méně, se také může stát, že při neopatrném pohybu vytáhnete nitku nebo ji dokonce přetrhnete – základní oprava šátku opět není žádná hrozná věda a zvládne to každý průměrně manuálně zručný jedinec, nicméně chápu, že jsou tací, kteří se s tímto nechtějí otravovat.
 • nevýhoda č. 4: šátky jsou návykové – výrazně více než nosítka. Jak do této závislosti spadnete, už se budete jen těžko vyhrabávat. 😀 Stejně jako já budete chtít zkoušet další a další značky, příměsi a vazby, a že jich je opravdu nepřeberné množství! A bohužel, je to navíc i hodně drahý koníček. Naopak u nosítek riziko závislosti není tak veliké – jednak by to byl určitě ještě dražší koníček a jednak prostě těch nosítek na výběr není tolik, co šátků.

Nosítko:

 • výhoda č. 1: je to rychlé. Ano, ve chvíli, kdy se naučíte s nosítkem manipulovat a máte ho správně nastavené, je nahození dítěte nepoměrně rychlejší než vázat šátek. Toto ocení zejména rodiče neposedných nošenců, kteří se technicky prostě do šátku uvázat nenechají (Linda by mohla vyprávět 😀 ); i u mě, šátkového tvora, nastávají situace, kdy raději sáhnu po nosítku než po šátku.
 • výhoda č. 2 (relativní): je to jednodušší – hop, cvak, jdeme. A opravdu nesporná výhoda je, že například při nahazování v terénu nemusíte tahat cípy šátku po zemi (i když i tomu se dá různými způsoby vyhnout 😉 ). Jednodušší, ano – ALE – nastavit některá nosítka, zejména pak ta v poslední době nejpopulárnější rostoucí, vůbec jednoduché není a je více než doporučitelné se s někým zkušeným poradit (a to nejen prostřednictvím rozmazaných selfíček před zrcadlem s klasickým dotazem na fejsbuku “mám to dobře?” 😉 )
 • výhoda č. 3 (diskutabilní): lze koupit nosítko, tzv. rostoucí, které vydrží na většinu nosícího období. Náš názor na rostoucí nosítka, zejména o tom, jak to s tím jejich růstem skutečně je, si můžete přečíst v tomto článku o Lenka meziverzi.
 • výhoda č. 4 (naopak neodiskutovatelná): bude-li vás v nošení někdo běžně nenosící muset zastoupit, je nepoměrně jednodušší na něj nastavit a nainstalovat vaše nosítko, než ho učit vázat šátek. O tom žádná.
 • nevýhoda č. 1: co si vybrat? Na trhu je obrovské množství dobrých, skvělých i naprosto báječných nosítek; je to úžasné, že se nosítkový svět už dávno neomezuje jen na Manducu, Ergobaby a KiBi! Ale co v tom nepřeberném množstí vybrat, aby to sedělo vám, vašemu drobečkovi a nejlépe i vašemu partnerovi? To je nesmírně obtížné a odpověď na tuto otázku je ne že na celý článek, ale na několik samostaných článků. 😉 U šátku, pokud nekoupíte zrovna nějakou nevhodnou obšitou metráž, se málokdy stane, že vám “vůbec nesedne” a že by se “v tom nedalo vůbec nosit” (což je u nosítek poměrně častý ortel jejich potenciálních uživatelů). Navíc ne všechna nosítka, která se tváří ergonomicky anebo to o nich dokonce jejich výrobce prohlašuje, ve skutečnosti ergonomická nejsou. A dále – bacha na to! – u některých známých značek (jmenovitě Manduca a Ergobaby) můžete lehce narazit na jejich padělky – levné čínské napodobeniny, často prodávané přes Aliexpress. Tyto nesplňují základní kritéria kvality použitých materiálů a nošení v nich může být nebezpečné! Toto se vám se sebehorším kusem hadru prostě nestane, že by se urval…
 • nevýhoda č. 2: údržba. Většinu látkových i šátkových nosítek lze prát v pračce, ale ve srovnání se šátkem dlouho schnou, u šátkových nosítek se pak oproti šátku poměrně obtížněji opravují případné vytažené či přetržené nitky.
 • nevýhoda č. 3: cena. Ať chcete nebo ne, skutečně kvalitní, nositelné a pokud možno přijatelně vypadající nosítko pod tisícovku hned tak nesežete. Kolem 1000-1500 Kč už naopak v dnešní době máte mezi bazarovými šátky poměrně slušný výběr; co se týče nosítek, tak v této cenové hladině to budou především hodně jeté Manduky anebo pochybné samo-domo noname výrobky (i když se někdy samozřejmě ultralevné perly objeví).
 • nevýhoda č. 4 (silně individuální, leč třeba pro mě zcela zásadní): opakuji po několikáté, sebelepší nosítko nikdy nebude natolik pohodlné jako dobře zvolený a dobře uvázaný šátek.

A co vy? Máte jasno? Šátek nebo nosítko? A proč? Pojďme si o tom podiskutovat! 😉