Dnes pro vás máme jednu archivní a tak trochu netypickou recenzi, minimálně co se týče fotek. Všechny testované šátky a nosítka si totiž s Lindou nenecháváme jen tak pro sebe, ale pokud to časové a místní okolnosti jen trochu dovolí, snažíme se je ukázat a poskytnout k vyzkoušení ostatním dychtivým nosnicím alespoň na srazech místních nosících skupin. Ano, skupin v množném – Ostrava je veliká a funguje zde řada menších podskupin, z nichž asi největší a nejaktivnější je ta naše, porubská. 🙂

V kruhu porubských nosnic tedy pořádáme pravidelné srazy a pikniky, na nichž rády vzájemně osaháme a pozkoušíme nejrůznější nosidla. Prostě sbalíme deky, nejlépe doma pečený a vařený proviant, děti a rozložíme se v některém z místních parků. Jeden takový testovací piknik jsme si tedy udělaly za účasti šátků ze společné dílny Wild Slings a ROAR.

Temné motorkářsko-punkové Wild Slings se na našem webu již před časem objevily. Tentokrát jsme měly možnost testovat jednoho dalšího (o něco méně temného) divočáka a k tomu ring sling ROAR. Za ROAR stojí stejný duchovní otec jako za Wild Slings, Maciej Aleksandrowicz – a proč tedy najednou ROAR a ne jen další šátky pod již o něco známější značkou Wild Slings? Protože šátky ROAR jsou jiné – minimalistické, inspirované čistým skandinávským designem a veselými ilustracemi z dětských knih. Vedle kapiček mezi vzory ROARů najdete medvědy, kaktusy či dokonce roztomilé matrjošky; to by pravda mezi dramatické smrtihlavy, draky či lebky v portfoliu Wild Slings příliš nezapadlo. Co se týče složení šátků, zde je další odlišnost od Wild Slings – narozdíl od divočáků, v jejichž případě Maciej používá nejrůznější vymazlené příměsi, jsou všechny ROARy čistě z bavlny – jemňoulinké, ňuňavé, měkoučké bavlny.

Wild Slings Anciet Brushwood

Složení: 50 % len, 50 % italská česaná bavlna

Gramáž: 260 g/m2 dle výrobce

Velikost: 5

Přesně v tomto složení a této gramáži mi jeden krasavec od Wild Slings už doma radost dělá (Les Ténèbres La Nuit), takže jsem tak trochu věděla, co od kapradinek čekat – krásně hebký, v zanošeném stavu měkoučký a lehce elegantně leský šátek, který je na svou ne zrovna závratnou gramáž překvapivě nosný. Do ruky je ho spíše méně, při vázání spolupracoval výborně, jak se na zanošeného hubeňoura sluší a patří, dotahoval se prakticky sám a na to, jak je takový hladko-lesklý, nějak výrazně více neklouzal a držel na jeden uzel. V jednovrstevném úvazu už to ani při Emilčiných necelých 9 kilech nebylo úplně ono (ostatně na piknikové kojo-fotce s řádně prověšeným KsK to jde dobře vidět 😀 ), ale ve dvou či třech vrstvách (KsK s roztaženými popruhy a na zádech double hammock) jsme si nošení s Emilkou užily naplno – v těch by ostatně kapradinky jistě zvládly i těžší dítko.

Co se týče údržby, jako u každého lněného šátku se musíte kamarádit s žehličkou (ale už jsem potkala i daleko žvýkavější kusy); jinak se dle mého názoru jedná o odolného jedince – u všech Wild Slingů mi vazba přijde pěkně hustá a zcela nenáchylná na vytahování nitek.

No a vzor kapradinek… že jste ho už někdy viděli? A dokonce i v této šedošedé barevnosti? Upřímně, kapradinový vzor nabízí kde kdo – co si jen vzpomenu z hlavy, tak pro příklad prakticky ikonický Bracken od Sling Studia, Fern (ano, v překladu doslova „kapradina“) od Solnce, Rowan od Sjaly… Žádná velká originalita by to nebyla, kdybyste mezi wildslingovými kapradinami nenašli sem tam schovaného broučka. To je to, co pro mě činí Ancient Brushwood jedinečným a proč jsou pro mě designově mezi všemi kapradinami šátkového světa jednoznačným favoritem. 🙂

ROAR KAP KAP (noir) ring sling

Složení: 100 % česaná bavlna

Gramáž: 260 g/m2 dle výrobce

Na ROAR jsem byla velmi zvědavá už od vydání prvního jejich šátku, pohádkového lesa ZEN (zvaného také „lišky“) – černobílý minimalismus plus zvířátka, řekněme „uměřená roztomilost“ – přesně to, co si představuju pod pojmem „vkusný design pro děti“. KAP KAP je asi nejjednodušší vzor od ROAR, velmi nězný a elegantní – dokonce jsem tento RS vynesla jeho světlou stranou ven i na svatbu kamarádky, kde nadělal spoustu parády.

Šátek je úžasně heboučký a měkký, na čistou bavlnu až překvapivě nemačkavý – což se zejména u ring slingu opravdu hodí. V kroužcích bezproblémově klouže, výborně se dotahuje a můžu-li hodnotit s maximálním časem nošení cca půl hodiny v kuse, pak ve své gramážové kategorii i velmi slušně nosný. Neřezal, nepovoloval, rameno netrpělo; bohužel ale trpěla moje záda, která nemají ráda jednostranné zatížení ani v nejmenším. To samozřejmě není problém tohoto ROARu, ale ring slingů obecně – po té půlhodince jsem byla zkroucená jako paragraf a v té době již chodící Emilku jsem velmi ráda vypustila. Zkoušela jsem ho poté i jako batoh na zádech – nutno podotknout, že tento RS měří cca 2 metry, což je pro vázání na obě ramena značně hraniční a jen pro drobné nosnice i nošence, ale jak vidíte na fotkách, tak jsme se s Emilkou vešly, aniž by šátek musel držet na cípech. Ringslingový batoh sám o sobě není z těch nejpohodlnějších úvazů, nicméně ROAR ve své kategorii tenkých RS obstál velmi slušně (pohodlnost či nepohodlnost je podle mě spíš dána zvykem, resp. nezvykem zad na tento typ úvazu, a má záda na něj rozhodně zvyklá nejsou).

Sečteno a podtrženo – báječný ring sling, se kterým se bude dobře pracovat i naprostému začátečníkovi, navíc velmi easycare s prakticky nulovou náchylností na vytahování nitek. Jen mi bylo trochu líto, že je primárně šitý na levé rameno (já nosím na pravém) – tedy podle orientace kapiček, pokud ho chcete mít černou – nezaloženou – stranou ven. Světlá strana je sice taky krásná, jenom mi celou tu krásu prostě trošku ruší ta černá založená část. Ale to je jenom detail. 😉