Složení: 55 % egyptská česaná bavlna, 27 % bambus, 11 % viskóza, 7 % len

Gramáž: 233 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: 6

Úvaz: double hammock/saltwater finish

Vatanai jsme tu dlouho neměly. 😉 Skye je další z Labyrintů, které jsem měla po bavlňácích Ravenně a Taranaki příležitost otestovat. Skye byl poeticky pojmenován podle skotského ostrova (největšího, nejsevernějšího a údajně nejkrásnějšího ostrova ze souostroví Vnitřní Hebridy) a svým vzhledem i vlastnostmi dělá čest svému „oficiálnímu“ popisu: „Lehký a vzdušný jak ranní mlha, plný modrozelených odlesků moře. Měkký jako ranní tráva pokrytá rosou.“ Básník měl sice zřejmě na mysli spíše „trávu pokrytou ranní rosou“ (anebo existuje i nějaká večerní tráva?), ale jinak s jeho slovy musím do puntíku souhlasit – přesně takhle mám v paměti skotská ostrovní rána (z doby, kdy jsem několik měsíců strávila coby výměnný student na severnějších Shetlandách).

Skye je dokonalá novorozenecká pavučinka – ještě dokonalejší a víc novorozenecká než například bavlněné velrybky Unalaska, byť jsem u něj napočítala o něco vyšší gramáž. Osnova je bavlněná a v útku najdete kombinaci hned tří příměsí – bambusu, viskózy a lnu. Šátek se k nám dostal v dokonale zanošeném stavu a říct, že byl měkký jako máslo, to by bylo těžké podcenění a hmatový vjem by to nevystihlo ani náhodou. Zde jednoznačně souzním s básníkem, který o Skye napsal, že je jako ranní mlha – přímo se vám rozplývá pod rukama. Je heboučký a pro novorozeňátko (a klidně i nedonošeňátko) jako dělaný. Váže se prakticky sám; je to dokonale user-friendly a především beginner-friendly kousek, dotáhnout jde velmi jednoduše a díky úžasné poddajnosti na milimetr přesně, v úvazu jemně pruží a spolehlivě drží na svém místě. A navíc je co do údržby nenáchylný na nitky, ostatně jako všechny Vatanaie.

Batolecí kousek to ale není. Jak mi prozatím všechny jeho nízkogramážní příbuzní vyrazili dech tím, že i s gramáží těsně nad 200 spolehlivě a bez mrknutí oka unesly Emilčiných plus mínus 9 kilo, tak u Skye se tento moment překvapení nekonal. Nejspíš za to může bambus (resp. předpokládám, že se jedná o bambusovou viskózu), což je oblíbená, měkkoučká, ale bohužel pocitovou nosnost obecně snižující příměs šátků určených pro nejmenší miminka. A Emilka, byť je stále hodně drobná, už prostě není nejmenší miminko… Na dlouhé nošení už pro nás Skye bohužel není, a to ani ve vícevrstevných úvazech, ale to samozřejmě nic nemění na tom, že je to skvělý kousek pro miminečka.

Za možnost Skye otestovat děkuji skupině Nosíme děti!