MoniLu je vedle Andaly asi nejpopulárnějším českým výrobcem nosítek. Kamkoliv zavítáte na nosící sraz či jakoukoliv akci spojenou s nošením dětí, prakticky se můžete spolehnout na to, že se s některým z nosítek z jejich dílny setkáte. Nosítka MoniLu tedy máme osahaná, nakoukaná a vyzkoušená v prakticky všech jejich verzích a nyní se nám do rukou dostala i nejžhavější novinka v jejich nabídce – nosítko určené pro nejmenší miminka od narození, MoniLu UNI Start.

Všechna nosítka MoniLu mají několik společných znaků – typický tvrdo-měkký bederák (podle mě je teda měkký, ale spousta spolunosnic ho hodnotí jako „tvrdý“, tak se tedy uchyluju k alibistickému termínu tvrdo-měkký 😀 ), dosti štědře polstrované ramenní popruhy a především vysoká kvalita použitých materiálů a pečlivé provedení. Určitě je na první pohled vidět, že se jedná o výrobky opravdu kvalitní, u nichž si můžete být jistí, že odnosí dva, tři, možná i čtyři spokojené nošence.

Novinkou v nabídce MoniLu jsou také nosítka z jejich vlastních šátků, za což výrobci tleskám – nosítko dělá i dobrý „nosítkový“ šátek a dobrého výrobce nosítek dělá i to, z čeho chce nosítka šít, aby byla co možná nejkvalitnější a nejtrvanlivější. Výroba z vlastních šátků je jen a jen logickým a dle mého názoru správným krokem. MoniLu šátky jsou příjemné na dotek, poddajné, relativně tenké – což je určitě vzhledem k systému stahování sedu výhoda, a vypadají zcela nenáchylně na vytahování nitek. Co se týče designu, za mě příjemný neutrál, co neurazí snad nikoho.

MoniLu meziverze

Začnu tou nejosvědčenější klasikou od MoniLu – jednovelikostním nosítkem, které je určeno pro děti od 10 měsíců/75 cm do 2-2,5 let/88 cm. Nebudu zastírat, je to určitě mezi testovanými modely můj favorit (a to především kvůli tomu, že je jednovelikostní). Svým střihem a celkovou stavbou je velmi podobná naší oblíbené Be Lenka meziverzi, kterou jsme s Lindou v recenzi tolik chválily. Abych byla spravedlivá a nevyznělo to nějak blbě, vážně netuším, kdo byl první a jestli někdo od někoho opisoval – každopádně rozdíly opravdu nejsou nijak zásadní. A stejně jako Lenku musím MoniLu meziverzi jen a jen chválit!

Nejspíše se jedná o model staršího data výroby – nějakou dobu se ohřál i v naší domácnosti, než se odebral sloužit coby nosítko-helper do naší regionální skupiny; je-li mi známo, byla jsem třetí majitelka. Netuším, jak intenzivně bylo u předchozích majitelek nošeno – tu pravou zátěž ale dostalo určitě až poté, co jsme ho ve skupině vyslaly na několikaměsíční testovací kolečko. Obstálo s přehledem a stále vypadá skvěle, nikde se nic nepáře, nikde nic neupadlo, šátek je v perfektním stavu – nikde žádné vytahané nitky. Velký palec hore!

Nastavování je blbuvzdorné, prakticky žádné – tak, jak to mám u takovýchto nosítek nejraději; jen mě u tohoto konkrétního kusu lehce mrzí absence možnosti křížení, ale nikdo není dokonalý (u MoniLu si ale tuto vymoženost samozřejmě na své vlastní nosítko můžete naporučit). 😉 Bohužel zrovna ono křížení rozhoduje o pohodlnosti pro mě jako pro nosiče (ano, opakuju to všude, jsem divný nosítko-křížící šátkotvor) a i přes opravdu štědré polstrování ramenních popruhů už to s Emilčinými 10ti kily nebylo na dlouhé túry. Nicméně ze zkušenosti ze skupiny je těmi „normálními“ MoniLu hodnoceno jako jedno z nejpohodlnějších nosítek, co se ramenních popruhů týče. Bederák mi osobně sedí skvěle, díky své tužší konzistenci se neohýbá a dobře rozkládá váhu nošence.

Co do polohy nošence nemám nejmenších námitek – zádovou opěrkou je dokonale obejmutý, krásně podsazený; na meziverzi by se opravdu ergonomika mohla vyučovat! S rozpětím doporučené velikosti můžu také jen a jen souhlasit, resp. spodních 75 cm je podle mě příliš opatrný údaj; nejspíše bych se do meziverze nerozpakovala dát i o pár centimetrů menšího nošence.

Prostě výborné nosítko (a krásné – lehce lesklý Yarouš ve dvou odstínech modré je velmi elegantní). Lidi, kupujte ta jednovelikostní nosítka, nekoušou!

MoniLu UNI

V tomto případě se jedná o re-test; UNI se u nás na krátkou dobu ohřálo loni na jaře, tedy už před rokem. Je doporučeno od 2 měsíců/55 cm/5 kg do cca 3 let/95 cm/20 kg.

To, že je to dlouhodobě jedno z nejpopulárnějších rostoucích nosítek, má mnoho důvodů – zejména kvalitní zpracování, kvalitní materiály a skutečně široké rozpětí, co se velikosti nošence do UNI umístitelného týče. I u nás v regioskupině sklízí z řad testujících prakticky jen samou chválu a několik z nich se dokonce nechalo zlákat k pořízení vlastního UNI.

Až na nastavování zádové opěrky je UNI podobné mé milované a vychvalované meziverzi – polstrované ramenní popruhy, které lze křížit, včetně obousměrných spon (aleluja!), a pro MoniLu typický středně tvrdý bederák, to mě prostě nemůže zarmoutit nikdy (jen tedy k mé absolutní spokojenosti chybí sundavatelnost hrudní spony).

Pro ty, co se s UNI nikdy nesetkali, rychlé seznámení se systémem nastavování zádové opěrky: nastavení šířky sedu je řešeno stahováním celé zádové opěrky na bederáku za pomoci suchých zipů, podobně jako třeba u Kavky Multi-age, jen zde tedy chybí „kóty“, které v případě MoniLu zastupuje prošití v různých vzdálenostech, podle nichž se při nastavování můžete orientovat. Ano, spojení suchý zip-šátek, to není nikdy ideální a šátek se zejména na často přenastavovaném testovacím modelu prostě časem ošolíchá, nicméně na vašem vlastním nosítku, pokud ho nebudete opakovaně přenastavovat pro potřeby nošení různých dětí různých velikostí, toto zase tolik nehrozí (a navíc je to na vnitřní straně bederáku, takže to není vidět 😉 ). Vertikální nastavování zádové opěrky pomocí skrytých popruhů je skvělé a nosítko je díky tomu hned o něco estetičtější!

Co se týče polohy nošence, mé kritické oko se časem stalo významně méně kritickým a daleko tolerantnějším k některým nuancím; rozhodně už nejsem takový ergofašista jako před rokem. V UNI jsem měla možnost vidět spoustu nošenců nejrůznějšího věku a pořád nejsem úplně happy, když v něm vidím malé miminko; té látky je tam prostě na všechny strany moc. Dvouměsíční drobec by dle mého názoru měl být do UNI dobře stavěný a pokud možno už trochu zpevněný. Doporučená horní hranice je trochu optimistická, ale dle našich zkušeností ne nereálná; tříleťák se v UNI ponosit určitě dá (byť existují rostoucí nosítka s větším rozptylem, zejména do šířky).

MoniLu UNI Start

Start je odpovědí MoniLu na vzrůstající poptávku po celopřezkových nosítkách opravdu „od narození“, která „vydrží co nejdéle“. Hned v úvodu musím poznamenat, že se k tomuto trendu s Lindou stavíme dost rezervovaně a raději vídáme novorozence v šátku anebo alespoň ve vázacích nosítkách, která jsou šátku přece jen bližší.

Start je na první pohled velmi podobný klasickému UNI, jen je logicky menší (je určené od 50 cm/3,5 kg do 1 roku/75 cm/15 kg) a má o něco méně robustní ramenní popruhy. Zásadní rozdíl ale je přítomnost dvou párů spon, na které se uchycují ramenní popruhy – u menších dětí na spony na bederáku (super vychytávka je, že se dají jednoduše sundat, když je už nepotřebujete, a nikde pak nepřekáží a netlačí!), u odrostlejších nošenců je pak přepnete na spony klasicky po stranách zádové opěrky. Pokud použijete spony na bederáku, ramenní popruhy jdou pod kolínky nošence a to mu dovolí přirozeně zakulatit záda, aniž by ho táhla zádová opěrka po stranách (podobně jako je tomu například u Kavky nebo přezkových Fidell). Manipulace s dolním párem spon pod nožičkami nošence je zejména pro prvomatky a prvonosičky trochu složitější, stejně jako celkové nastavování nosítka; z našich zkušeností to bez pomoci zkušenějších rukou maminkám moc nešlo – ale je to prostě něco za něco. Pokud chci celopřezkové nosítko, které lze nastavit i na novorozence, musím počítat s tím, že budu muset štelovat více, pozorněji a přesněji než u většího dítěte.

Start jsme s 20měsíční Emilkou, která v době focení měla jen něco málo více než doporučených 75 centimetrů, pochopitelně nahodily jen na fotku – ano, nosítko jí bylo malé, jsme si toho vědomy. 😀 Ne tolik ani v sedu, ale především výška zádové opěrky nedostačovala (zimní bunda tomu pochopitelně nepřidala, ale nějaký zásadní a šokující rozdíl to taky neudělá), takže ona maximální doporučená výška nošence bude opravdu spíše orientační údaj.

Za možnost otestovat modely UNI a UNI Start vděčíme přímo MoniLu a jestě jednou jim tímto mnohokrát děkujeme!