Portfolio ROAR, tedy mladšího a méně drsného bratříčka drsňáckých Wild Slings (o nichž jsme psaly už na jaře a opakovaně opět na podzim – zde, zde a zde 😉 ), se od svého prvního releasu v březnu 2018 výrazně rozrostlo a designy se od minimalistických černobílých bavlňáčků odvážily nejen do vod pestrobarevnosti, ale také k experimentům s novátorskými vazbami. Na úžasnou crunch vazbu také dojde, teď tedy ROARu k narozeninám nadělíme recenzi hned tří šátků najednou (všechno nejlepší! :*).

ROAR HUG Noir Neon

Složení: 50 % česaná bavlna, 50 % neonová bavlna s nopky

Gramáž: 260 g/m² dle výrobce, 230 g/m² spočítáno námi

Velikost: 4

Úvaz: back wrap cross carry, Tibetian knotless finish; kříž s kroužkem s klokaním efektem

Neonové kaktusy jsou poslední z úvodní vlny šátků, které byly pod značkou ROAR vydány (podobně jako zde již recenzované kapičky) – ještě tedy v původní uměřené barevné škále a v nižší gramáži (k tomu, jak je to s gramáží u ROAR a WS, mám jednu poznámku pod čarou – najdete ji níže 😉 ). Někdo je nazývá „ty staré ROARy“, tak trochu ve smyslu „ty horší“, ale nemyslím si, že by to byla pravda. Jsou jiné, ale určitě ne horší.

Tyto konkrétní kaktusy mi poměrně dlouhou dobu říkaly paní a jak můžete vidět, vyvezla jsem je i na naši dovolenou v Jeseníkách. V létě u nás odnosily pěkných pár desítek kilometrů a ve více vrstvách zvládly Emilčiných 9 kg s přehledem.

Je to příjemně tenký a poddajný bavlňák, vhodný i pro malá miminka, a jak jsem psala výše, ani menšího batolete se ve vhodně zvoleném úvazu nezaleknou (i když na 15kilová slůňátka to už nejlepší volba nebude). Vázání a dotahování šlo naprosto bez problémů, šátek je sice na pohmat hebký a při vázání klouže tak akorát, ale v úvazu se nepohne ani o milimetr – asi že tu jeho jemnost a hebkost lehce narušují ony roztomilé neonové nopečky.

Vzor kaktusů je dle mého názoru velmi povedený, ostatně jako všechny minimálně z první poloviny releasů ROAR, a jak už jsem psala, neonové nopky šátku dodávají úplně jiný rozměr. Sice u nás byly kaktusky nošeny s láskou a radostí, ale musím přiznat, že mám mezi ROARy jiné favority – proto od nás odešly dělat radost jinam a stalo se z nich překrásné nosítko.

ROAR Górki 

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: batoh, Tibetian knotless finish

Górki už jsou, na rozdíl od kaktusů, z té druhé vlny (a to dokonce hned první z této vlny). V čem přesně se liší z „technického“ hlediska, to vám neřeknu, ale rozdíl mezi šátky z těchto dvou období je dobře patrný. Jednak se Górki jako první designově vymykaly z řady jednoduchých maloformátových vzorů, jednak jsou odlišné i na pohmat. Určitě silnější – deklarovanému rozdílu 10 g/m² upřímně řečeno příliš nevěřím; pocitově jsou kaktusy tenký šátek a Górki šátek spíše středně silný (bohužel jsem si je ale zapomněla v průběhu testování přeměřit a převážit, takže můžu jen odhadovat). Na dotyk jsou i Górki hebké, ale trochu jinak než kaktusy, až jakoby flanelově jemné, s jemňoučkým chloupkem, který je viditelný zejména na černé straně.

Co do vázacích vlastností a chování v úvazu nemám absolutně co vytknout, i Górki se mi vázaly a dotahovaly výborně; nošení v nich bylo stejně příjemné jako v HUGu a co do nosnosti, tak Emilčinu váhu zvládly i v jedné vrstvě, aniž by se nějak významně prověšovaly a táhly na ramenou – na rozdíl od kaktusů.

Za mě příjemný bavlňáček na většinu nosícího období; v podstatě jediná výtka, kterou k nim mám, je jejich vzor. Hory ve stylu dětské kresby jsou nádherné, ale bohužel, velkoformátový vzor ze šátku vždy činí trochu vázací oříšek – jak ho uvázat tak, aby vůbec něco bylo vidět…

ROAR L’Amour Sailor’s Sun

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce, 310 g/m² spočítáno námi

Velikost: 4 (námi změřeno 374 cm)

Úvaz: pirátský batoh, candy cane chest belt

Srdíčka byla první ze vzorů, které narušily uměřenou černo-bílou konzistenci šátků ROAR – tedy ty ve své základní růžovo-pruhované podobě. Když tehdy vyšla, hodně jsem se divila a přiznám se – vůbec se mi nelíbila. Říkala jsem si, tohle přece není ROAR… ale bylo to před kočičkami, pejsky, prasátky či žirafami řídícími auto, takže beru zpět – ano, i srdíčka jsou ROAR! 😀

Totožný šátek jako Górki, že? Ano, ale jen papírově! L’Amour je podstatně pevnější a hutnější, na omak není tak něžně flanelově hebký, postrádá onen jemný chloupek a upřímně, ani na ramenou mi nebyl tak příjemný. Při vázání jsem musela určitě zabrat víc, dotahování nebylo jen tak lážo plážo, ovšem v úvazu držel jako přibitý – a to dokonce i v pirátském batohu s dítětem v superklouzavé softshellové kombinéze. 😀 Je to jednoznačně batolecí kousek, zatímco do Górek bych klidně zabalila i menší miminko; na to by L’Amouru bylo přespříliš. A taky bych se nezlobila, kdyby byl aspoň o malinko pružnější.

Slibovaná poznámka pod čarou ke gramáži šátků: Nedávno proběhla v české fan skupině WS, ROAR a DISO poměrně vzrušená diskuze o tom, jak „správně spočítat gramáž“. Vznikla z toho důvodu, že u velké části WS a ROAR šátků gramáž deklarovaná výrobcem absolutně nesedí k tomu, co se uživatelkám šátků podaří naměřit, navážit a napočítat. Přímo výrobci byla jimi udávaná čísla obhajována ve smyslu, že gramáž počítá počítač a že je to daleko složitější věc než obyčejná trojčlenka – že roli hraje vazba, příměsi atd. Jenže já mám tak trochu pocit, že to byla diskuze ve smyslu „jedni o koze a druzí o voze“. To, co měříme a počítáme doma, to opravdu JE reálná gramáž, plus mínus 20, 30, možná při veeelké nepřesnosti i 50 g/m² (je rozdíl, jestli měříte krejčovským metrem v ruce, tzv. STIH, tedy „soft tape measure in hand“, anebo šátek položíte na zem; případně když zapomenete započítat založení okrajů). To, co uváděl výrobce, jako tu jedinou správnou a počítačem vyplivnutou gramáž, to je podle toho, co jsem z diskuze pochopila, gramáž cílová, zamýšlená (prostě řeknu počítači – chci šátek tohoto složení, s tímto typem vazby, s takto hustou vazbou a v této gramáži – a počítač to všechno za mě vypočítá a řekne strojům, jak to utkat). Je to samozřejmě jenom moje domněnka; v každém případě ale nelze u WS/ROAR/DISO vůbec věřit udávané gramáži tak, jak ji vnímáme u šátků jiných výrobců – jen pro příklad, u jednoho konkrétního šátku uvádí 280 g/m², kdežto několik lidí nezávisle na sobě spočítalo jeho gramáž hrubě přes 400 g/m² (a ne, šátek opravdu nebyl sražený, jak bylo jeho majitelce v dané diskuzi podsouváno, nota bene když jí už pre-wash gramáž vyšla kolem 390). A to už je diametrální rozdíl, který v žádném případě nemůže být způsoben špatným měřením. Gramáž je prostě gramáž – váha na metr čtvereční. Prostě kilo jablek na metru čtverečním vždy bude vážit stejně jako kilo hrušek.