Složení: 80 % bavlna, 20 % tussah hedvábí

Gramáž: 300 g/m2 (dle výrobce), 345 g/m2 (spočítána námi)

Velikost: 5

Úvaz: batoh/tibetian knotless finish, double cross

Jak to vidí Lenka:

Otestovat novou, ještě nevydanou Dekku? To je příležitost, jaká se neodmítá, a pro nás obrovská čest! Za to Dekkovým-Škapovým nesmírně děkujeme!

Dekky jsou, jak název nečekaně napovídá, prostě deky – ovšem deky v tom dobrém smyslu slova; tlusťoučcí, nadýchaní, přítulní společníci určení spíše pro starší a pokročilé nošence, což jim ale některými tenkomilnými nosnicemi bývá vytýkáno. I má osobní oblíbená gramážová rozteč končí právě na obvyklých deččích 330 g/m2 (prewash gramáž, abych byla konkrétní) a je jen pár o něco vypasenějších kousků, kterým to (ráda) toleruju.

Michael je ale malinko jiná Dekka. Je to stále krásně vzdušná Tilia, i nezanošený je měkký jak dobře zpracovaná žvýkačka, ale tenčí a díky příměsi hedvábí letní, chladivý. Při vázání spolupracuje jedna báseň; dotahuje se v podstatě sám, klouže tehdy, kdy má klouzat, a zahryzne se ve chvíli, kdy to potřebujete – v úvazu i v tom úžasném deččím XL kroužku drží jako helvétská víra. A jak jsem si zas a znovu ověřila na vlastní ramena, stejně jako její sourozenci odpustí i ten nejprasáčtější prasoúvaz; 8kilovou Emilku jsem navazovala pokaždé ve velmi improvizovaných podmínkách a pod extrémním tlakem řvoucího dítěte (mého či Lindina), ale ramena byla vždy jako obejmutá hedvábným obláčkem; nikde nic nemělo tendenci se zařezávat. Oceňuju taky, že se Michael velmi málo mačká (což je ostatně kouzelná vlastnost Tilií všeho složení, co jsem zatím měla možnost otestovat).

Tolik superlativů na jednom místě? Michaelovi je opravdu těžké něco vytknout… Nicméně přece jen jedna drobná drobnůstka – když jsem ho vázala na holá ramena, malinko mě do nich škrábnul a kousnul (ale já jsem známá frfňa, co se týče potenciálně kousavých příměsí; najdu zuby i tam, kde mi všichni tvrdí, že žádné nemůžou být). Já vím, ten tussah (jako fakt je to tussah, Linda to ještě rozvede) se časem poddá, zanosí se a ty mikrozoubečky mu vypadají. A jak papouškuju u každé Tilie, volnější vazba rovná se náchylnost k vytahování nitek. Vzhled… Monochrom? Jooo! Tilie? Hm… Být v tomto složení Elementy, tak jdu asi prodat některý orgán (anebo aspoň šátek)… 😉

Mimochodem, chcete vědět, jak vznikl název „Michael“ (čti Majkl)? Když mi Dekkovi předávali šátek, tak na odchodu ve dveřích utrousili, ať mezi tím vším testováním a focením taky vymyslím název, a že pracovní je zatím Black and White. První, co ze mě ještě u těch samých dveří vypadlo, bylo „Majkl“. Majkl Jackson. Tak a takhle jednoduše se Majkl narodil. 🙂

Jak to vidí Linda:

O mě se ví, že Dekky nejsou moje srdcovka. Nemám proto naprosto žádný objektivní ani logický důvod. Možná za to můžou ty vzory – „lístky a trsátka“ nebo možná ještě nebyla vydaná ta správná kombinace barvy, vzoru a příměsi 🙂 Všechny Dekky, které jsem zatím zkoušela, mi přišly fajn a nosné, ale prostě to nebyla „ta láska“, kterou já pořád u šátků hledám 😀 Uznávám, že jsem prostě divná…

Když nám bylo s Lenkou nabídnuto exkluzivně otestovat novou Dekku, zajásaly jsme svorně. Byla jsem natěšená na hedvábí a na to, že by to mohla být nová, „jiná“ Dekka.

Začneme postupně. Co se týče vzoru, Tilia blízká mému srdci není, bohužel ani černobílá kombinace to nezlomila. Na omak je malililinko drsnější – předpokládám, že se cobydup zanosí a má klasickou hedvábnou vůni nebo zápach, chcete-li. Hedvábné šátky bývají často na omak lehounce jakoby „mastné“ (neumím to lépe popsat), u některých značek více, u některých méně. U Dekky bych obě vlastnosti hodnotila jako lehké a neobtěžující. Šátek je opravdu tenčí, než bývá u Dekky zvykem, ale ne o moc a rozhodně se nedá říct, že by byl „úplně jiný“. Přeci jen vazba zůstala stejná.

Ještě zůstanu u toho hedvábí. Michael má v sobě poctivých 20 % tussah hedvábí. Všechny šátky, co jsme s Lenkou zatím zkoušely a obsahovaly toto hedvábí, měly poměrně dost výrazné nopky a drobné „nedokonalosti“ včetně klacíků apod. Což je samozřejmě dáno tím, že se jedná o přírodní vlákno. Co nás obě ale zarazilo a všimly jsme si – a všimly i si některé z vás (po zveřejnění prvních fotek na Facebooku Dekky), že Michael tyto nopky vůbec nemá. Proto jsem si ještě dvakrát ověřovala u výrobců, jestli to opravdu tussah je. Potvrdili mi, že ano a že tam malé nopečky jsou. Tak jsem jako ten mraveneček koukala vlákýnko po vlákýnku a opravdu drobné „žmolíčečky“ jsem našla. Každopádně, co se snažím říct, je to, že se použitým vláknem naprosto odlišuje od jiných šátků s tussahem, které jsem kdy viděla.

Detailní srovnání Kenhuru Sling Foxy Den (25 % tussah) a Dekky Tilia Michael (20 % tussah):

Velmi dobře se mi vázal a v úvazu držel bezpečně. Absolvovali jsme spolu přes hodinu trvající procházku a Helenčiných 10kg zvládl s přehledem. Přesně, jak to člověk od Dekky čeká. Zkoušela jsem navázat i na holá ramena, abych otestovala, jestli mě taky trochu nekousne jako Lenku a musím říct, že nekousl. Na mě byl Míša hodný 😀
Musím přiznat, že nebýt toho vzoru, už bych si chystala místečko v komínku. Takhle budu muset čekat dál na tu svoji vysněnou Dekku…. 🙂

Co se týče focení našich „promo fotek“ k tomuto článku, ty jsme pořídily v Dole Michal. Kdoví proč mě při pohledu na šátek napadlo „uhlí“…. když z Lenky vypadl pracovní název Michael, byla to jasná volba. Ještě bychom na tomto místě rády veřejně poděkovaly Andrejce G. za obětavou pomoc při focení, bez ní bychom to nezvládly. Věříme, že vás fotky zaujmou…

Tuto krásnou Dekku můžete zakoupit zde: https://www.dekka.cz/cs/satky#dekka-tilia-michael