Složení: 100 % bavlna

Gramáž: 260 g/m2

Velikost: 6

Úvaz: batoh/finish „co dům a mé ruce daly“ (možná se to ale nějak jmenuje, to nevylučuju)

Daiesu je v českých luzích a hájích stále exotika – jedná se o malajsijskou rodinnou firmu, na jejímž začátku bylo hledání toho nej šátku pro Daie – syna zakladatelů a majitelů Daiesu. Kromě toho je jejich základním cílem propagovat nošení dětí především v Malajsii, s čímž také souvisí požadavek, aby šátky a nosítka byly co možná nejdostupnější. Ve světle toho se dá chápat i fakt (který mě na Daiesu malinko mrzí), že jsou šátky tkány v Indii, čemuž ale obecně odpovídá i jejich kvalita. Na druhou stranu Daiesu nepoužívá příměsi – všechny šátky jsou celobavlněné, nechrlí zběsile jeden vzor za druhým, ale vydává střídmé, vesměs velmi jednoduché, dá se říct až „pracovní“ kousky – toto je mi velmi sympatické, že se snaží držet při zemi a přizpůsobit se především lokální poptávce  po (předpokládám) odolných levných pracantech.

Nechápejte mě ale špatně! Co se týče zmiňované (ne)kvality, nejde o funkční vlastnosti šátků Daiesu jako takové, ale přítomnost tkalcovských uzlíků, nopků, přeskočených nitek a jiných nepravidelností ve vazbě. Prostě provedení odpovídá snaze stlačit cenu šátku na minimum (když k tomu ale přičtete poštovné, clo, DPH a další poplatky, tak to pak při importu tak úplně pravda není – což je nejspíš hlavní důvod, proč v našich končinách najdete jen pár jednotlivců značky Daiesu – a to je velká škoda).

Sunset není první Daiesu (a dokonce ani druhé), které jsem měla tu možnost navázat. Sama jedno vlastním (Kelarai Capri ve čtyřce; kdo sleduje náš Instagram, už se s ním určitě setkal) a miluju ho! Je to ve své kategorii fakt bomba šátek, to vám potvrdí spousta zkušených nosnic.

Tedy k Sunset. Je hutný, relativně tuhý (a měkčí už nebude, protože za sebou už má několik celorepublikových testovacích superkoleček) a pocitově jakoby „těžký“, byť tomu gramáž tak úplně nenapovídá. Na druhou stranu v úvazu „co dům dal a ruce umotaly“ jsem si 8kilovou Emilku pohodlně ponosila přes hodinu, aniž by to má ramena jakkoliv pocítila. Vázání „na první dobrou“ to ale určitě nebylo, Sunset vyžaduje alespoň trochu zkušenou ruku, na druhou stranu v úvazu drží jak přibitý. A hlavně na první pohled prostě vypadá, že to je statečný kus hadru, který vydrží i hodně nedbalé zacházení bez jediného zlomeného vlásku.

K estetické stránce – když pominu, že pruhy nejsou nic pro mě, i na Sunsetu najdete několik uzlíků a nepravidelností – u Daiesu žádné překvapení.

Sečteno a podtrženo – skromný, ale odolný pracant pro skromné nenáročné rodiče-nosiče. Za sebe bych ale z nabídky Daiesu doporučila jiné kousky.