V prvním díle série článků o oblečení Little Angel jsem se věnovala „horním dílům“ pro nejmenší děti a v druhém díle je čas věnovat se odívání dolní poloviny těla, tedy tepláčkům, legínkám a spol. Pokud si chcete k tomuto oblečení poslechnout mé blablabla a vidět naše „spodní“ kousky live, přikládám již dříve natočené video – Instagram zde https://www.instagram.com/p/CQRsxAHA5Hd/ anebo na Youtube, jako vždy.

V prvním díle jsem už vysvětlovala, co je na oblečení Little Angel tak zvláštního a proč ho milujeme. Komu se ve starém článku nechce prohrabávat, ve zkratce – Little Angel je ryze česká značka; firma, pod kterou spadá (Dita), zaměstnává přes 50 % zdravotně znevýhodněných a především, používá ve svém oblečení vesmírný materiál Outlast (vesmírný bez jakékoliv nadsázky;  byl opravdu původně vyvinut pro NASA), který narozdíl od jiných funkčních materiálů nefunguje na principu odvádění potu, ale díky svým termoregulačním vlastnostem přímo na kůži vytváří příjemné mikroklima a tím pocení omezuje.

Tento díl narozdíl od toho prvního ale nemůžu nazvat „Funkční oblečení“. Narozdíl od bodýček a triček, u nichž se setkáte pouze se dvěma variantami materiálu, tedy „letním“ a „smyk“ úpletem s obsahem Outlastu, některé tepláčky a legínky Outlast neobsahují a variabilita materiálů je zde daleko větší.

Maruška, 6 měsíců, velikost 62/68, tepláčky LA odpovídající velikosti. 

Začnu od oblečení pro nejmenší miminka; v kontextu blogu zaměřeném na nošení dětí možná trochu překvapivě polodupačkami (co je špatně na dupačkách/polodupačkách a spol. a proč to není značka ideál, vysvětluji na videu viz níže). Bez mučení se přiznám, že to nikdy nebyl úplně nejvíc nejoblíbenější typ kaťat v našem mimišatníku, i když je jasné, že už z „filozofického“ hlediska jsou takové polodupačky velmi praktické. Prostě je to jeden kus k oblékání místo tří (tepláčky + dvě ponožky) a nemusíte v lepším případě po bytě, v horším případě po venku, xkrát za den hledat ztracené fusekle. Jenže já jsem tak trochu konzervativní nosící matka a s Emilkou jsem vlastnila jen a pouze jedny (darované) polodupačky od LA, ty pruhované ze „smyku“.

Vlevo polodupačky „smyk“ vel. 62, vpravo polodupačky z „letního Outlastu“ vel. 68.

Komu se opět nechce poslouchat mé povídání, vysvětlím alespoň rychle, jak se to tedy s těmi polodupačkami při nošení má. Obecně do šátku či nosítka nedoporučujeme cokoliv, co má „ťapky“ a při podsazení dítěte ho může táhnout za plosky nožiček. Ony se totiž ve chvíli, kdy se dítě posadí do kýžené ergonomické „M-pozice“, nohavice se relativně zkrátí – a pokud jejímu posunu směrem nahoru brání právě ťapka, bude táhnout nožičku a dítě může být v šátku/nosítku nespokojené. Na nošení je prostě lépe obléct miminku tepláčky a ponožky, případně punčocháčky – a když už tedy něco s ťapkama, tak vždy o dvě čísla větší. Jenže o polodupky o dvě čísla větší by takový lezec už určitě zakopával, a to ani nemluvím o tom, kdyby se už stavěl.

Maruška cca 2-3 měsíce, velikost 56, v polodupačkách „smyk“ vel. 56. 

Jenže úplet s Outlastem je neuvěřitelně pružný, a tak se vůbec nebojím obléct Marušce do nosítka i polodupačky aktuálně sedícího čísla – opravdu to netáhne (dobrá kontrola je, že když posadíte miminko do nosítka, může volně propnout špičku a nikde necítíte odpor). Tyto polodupačky se prostě chovají jako punčošky (proti nim s tou výhodou, že se nepoměrně lépe oblékají), takže i my, nosící mámy, si můžeme plně užívat jejich praktičnosti!

Legínky z „letního Outlastu“, obojí velikost 74. 

Dále mám pro Marušku několikero legínek z tenkého Outlastu, které jsem jí s velkou oblibou oblékala v průběhu celého léta a určitě je výhledově užijeme i v chladném počasí jako vnitřní funkční vrstvu. U legínek, zvláště pak u nošenců, se určitě vyplatí vzít minimálně o jedno číslo větší – Maruška aktuálně nosí velikost 74 a přiznám se, že spokojenější jsem s délkou legínek až velikosti 80. Jinak platí vše o úžasné pružnosti materiálu a také podobně jako u bodýček, že mají skvělý slim střih, takže nebudou padat ani hubeňourům – naopak díky elastičnosti ale zvládnou i naducanou látkovou plenu.

A nakonec v sekci „miminko“ – moje asi největší oděvní závislost, tepláčky! Vždycky se u Little Angel musím držet, abych nevykoupila celou kolekci, a to včetně vzorů pro kluky, protože jak vzorované, tak jednobarevné jsou prostě krásné, stylové, skvěle sedí a jsou ROSTOUCÍ – a když říkám rostoucí, myslím tím, že miminku vydrží úplně nesmyslně dlouhou dobu! V této kategorii už se ale dostáváme do té materiálově různorodější sféry – outlastových tepláčků v ní potkáte spíše menšinu (ale ono to dává smysl, či spíše by nedávalo smysl mít tepláčky, které nejsou na tělo, z funkčního materiálu, který má fungovat právě přímo na kůži). Ale i takových pár máme – momentálně nošené šedé s modrými knoflíčky a pak růžové po Emilce, do kterých musí Maruška teprve dorůst. Ty šedé jsou velikosti 50/56 a stále jsou asi můj nejoblíbenější kus v Maruščině šatníku – podědila je po Lindině Adámkovi těsně po narození a bez problémů je obleče ještě teď! Pak ať mi někdo říká něco o tom, že je Little Angel drahý – tohle je podle mě prostě investice, která se vyplatí.

Rostoucí harémky Little Angel: vlevo 74/80 (bavlna s elastanem a polyesterem), uprostřed 62/68 (bavlna plus elastan), vpravo 50/56 (bavlna s Outlastem a elastanem).

Maruška a „zázračné“ rostoucí tepláčky vel. 50/56: vlevo (při zobrazení na mobilu nahoře) 2-3 měsíce, velikost 56/62, uprostřed 9 měsíců, velikost 68, vpravo (dole) 11 měsíců, velikost 74.

Maruška v tepláčcích vel. 62/68: vlevo (při zobrazení na mobilu nahoře) cca 5 měsíců, velikost 62, vpravo (dole) 11 měsíců, velikost 74.

Většinu „mimitepláčků“ pak máme z bavlny s kapičkou elastanu (případně ještě s příměsí polyesteru), tedy z klasické teplákoviny, která není „funkční“. Stejně jako ty výše zmiňované jsou díky nápletům rostoucí (zvířátkové a „denimové“ jsou velikost 62/68, ostatní o číslo větší), Maruška je nosí od několika málo měsíců až doteď a bude je nosit ještě dlouho. A jak je u Little Angel dobrým zvykem (který nás marnivé matky má pravděpodobně přivést na mizinu ?), k tepláčkům se dají koupit ladící doplňky!

Větší princezna je přece jen už parádnice a z pouhého sladění tepláků s čepicí už by asi zrovna nehýkala nadšením – pro větší děti ale Little Angel možnost sladění posunuje ještě o level výše. Legínky je možno sladit rovnou nejen s šatičkami, tričkem, roztomilou čelenkou s mašlí, šátkem s kšiltíkem, ale i s mladším sourozencem! Barevné vzorované legíny jsou bavlna s elastanem (kytičky a srdíčka), ale jak jsme u LA zvyklí, skvěle sedí i hubenějším dětem a jsou ach-tak-krásné! Do kolen mě zejména dostaly ty růžové z aktuální kolekce „Louka“ – jsou z tlustšího a pevnějšího úpletu (z vnitřní strany má smyčky, podobně jako Outlast „smyk“, akorát bez Outlastu); samozřejmě máme také sladěno s tričkem a bodíčkem pro Marušku (a tím to pochopitelně nekončí; můžete k nim doladit i šáteček na krk, sukýnku nebo čepičku (a teď mi došlo, že čepičku ještě nemám… sakryš…! ?).

Outlastových legín má Emilka taky několikero (na fotkách není vše); s oblibou je využívám nejen v teplejším počasí samostatně, ale i v zimě jako spodní vrstvu – pochopitelně máme sladěno s tričky, jak jinak. 😉 I u modelů legínek pro větší děti jsem si ale ověřila, že jejich velikostní variabilita není zase tak závratná (tedy nevydrží přes 3-4 velikosti, ale možná tak přes 2 až 2 a půl ?).

Vlevo (nahoře) Emilka 3 roky, legínky vel. 98 (reálná nošená velikost 98), uprostřed Emilka 4 roky ve stejných legínkách (reálná velikost 104), vpravo Emilka 4,5 roku, legínky vel. 104 (reálná nošená velikost odpovídá). 

Naopak naprosto nepřekonatelnou výdrž mají outlastové kraťásky! Emilka v podstatě v létě nenosí nic jiného už dva roky; s oblibou jí je oblékám i pod šatičky (nikdy nevíte, kde se po cestě vyskytne nějaká průlezka – možná jsem jen uprděná matka, ale nejsem úplně ráda, když mé dítě kdekoliv ukazuje spodní prádlo ?) – bez problémů obleče velikost 86 a zároveň nosí i 110. Myslím, že 86 vyřadíme z jejího šatníku jen proto, aby to mohla podědit Maruška, a 110 bude nosit ještě v průběhu celého 1. stupně základní školy! ?

Vlevo (nahoře) Emilka 4,5 roku, kraťásky vel. 86 (reálně nošená velikost 104), uprostřed Emilka 4 roky, kráťásky vel. 98 (reálně nošená velikost 104), vpravo (dole) Emilka 4 roky, kraťásky vel. 110 (reálně nošená velikost 104).

Kraťásky pod šatičky: Emilka ve 4 letech, reálně nošená velikost 104, kraťásky vel. 86. 

Emilčiny tepláčky máme snad ve všech variantách materiálů, jaké kdy Little Angel nabízel. Námi nejoblíbenější s Outlastem (zelené a bordó s koalami a růžové se lvíčky – a ano, hádejte, můžete třikrát, ke všem máme i ladící trička! ?), šedé ze 100% bavlny a červené „terry out“ z polyesteru (ty jsou spíše na zimu, je to v podstatě méně obvyklý typ fleecu – na videu ukazuju, jak vypadá z rubové strany a pak vám to bude jasné, co myslím ?).

Na fotkách vlevo (nahoře) a uprostřed Emilka ve 3 letech, tepláčky vel. 98 (odpovídající reálně nošená velikost) – oboje nosí dodnes ve 4,5 letech s velikostí 104; vpravo (dole) Emilka ve 4,5 letech v tepláčcích vel. 98 (reálná velikost 104).

Emilka 4 roky, tepláčky „terry out“ vel. 104, odpovídající reálně nošená velikost.

A ještě jeden naprosto nepostradatelný a již přes dva roky skvěle sloužící kousek v Emilčině šatníku – softshellové kalhoty! Je to velikost 98 a opravdu je nosí od svých dvou let až doteď – a to díky skvělým nápletům a stahování v pase. A i když jsou od podzimu do jara vždy v podstatě v permanenci, určitě je ve velmi dobrém stavu vynosí ještě Maruška. Jediné, co mě mrzí, je, že Little Angel nenabízí více barevných variant těchto kalhot (a tmavě modrá v nejnovější kolekci mě opravdu nemůže uspokojit ??‍♀️).

Vlevo (nahoře) Emilka ve 2 letech s velikostí cca 86, vpravo (dole) Emilka ve 3,5 letech, vel. 92/98.

Závěrem nesmím opomenout jeden drobný, ale ne nepodstatný detail – softshellky a většina legínek i tepláčků na sobě má v nějaké podobě vždy reflexní prvek – buď natištěné logo anebo reflexní hvězdičky. Little Angel tedy nemyslí jen na pohodlí a tepelný komfort našich dětí (a taky na to, aby jim to slušelo ?), ale také na jejich bezpečí! ?

Toto samozřejmě není ze seriálu o tomto báječném oblečení všechno – můžete se těšit například na „čepičkový“ díl nebo díl pro parádnice, neboli o tom, že i funkční oblečení může být krásné!