Moishu, českou značku, jejímž rodištěm je (z našeho ostravského pohledu) prakticky sousední Třinec, známe důvěrně – možná i víc než důvěrně, ale pouze jako výrobce šátků (recenze na několik bavlňáků a několik příměsových šátků najdete v průřezu archivu našeho blogu v podstatě již od jeho prvopočátku). Vloni na podzim ale Moisha přišla s novinkou, a to vlastními nosítky.

Grow je (jak napovídá název) rostoucí nosítko, jehož věkové/velikostní určení pravděpodobně zatím ani sám výrobce nemá tak zcela ujasněné – u jedné barevné varianty se na webu Moishy dočtete, že je vhodné pro děti od 3 měsíců/60-62 cm výšky do 98 cm, u jiné zase, že nosítko určeno pro děti od 2 měsíců/58 cm do 98 cm. Na svém Facebooku pro změnu Moisha uvádí, že je nosítko vhodné do 92-98 cm (aktuální stav k 9. únoru 2020, ale ještě před pár dny tam visel údaj „do 92 cm“). Chápu a chválím snahu neustrnout na své jediné pravdě a specifikace nosítka dolaďovat podle dojmů a poznatků uživatelů, jen tedy upřímně řečeno úplně nevím, jak si to má potenciální zákazník přebrat, když se na různých místech dočte několik různých údajů.

Mám-li být upřímná, s tím zužováním doporučeného rozmezí (protože jsem si poměrně jistá, že když bylo nosítko vydáno, tak bylo uváděno od 2 měsíců/58 cm do 98 cm) je na sebe dle mého názoru Moisha až příliš přísná, zvláště pak v situaci, kdy jiní výrobce zhusta uvádí jako horní hranici naprosto nesmyslná hausnumera. Osobně jsem nastavovala Grow na miminko měřící přesně těch 58 cm, kterému rozhodně mu nějak extra velké nebylo, a naopak jsem v něm viděla chlapáka blížícího se 98 centimetrům a že by bylo malé, to se určitě říct nedalo.

Na Grow je na první pohled vidět, že se při jeho vývoji hodně přemýšlelo a že je zde snaha nabídnout „něco navíc“, resp. „to nejlepší“, co hypotetickému „průměrnému“ zákazníkovi bude nejlépe sedět. Chcete měkoučký bederák jako u Lenky 4ever, ale vadí vám na ní šňůrka na stahování sedu? Je tu Moisha se suchými zipy na styl Kavky či nového Moya. Chcete tvarované ramenní popruhy s pojezdy jako na Kavce, s úžasnou magnetickou hrudní sponou, co mají Sestrice, ale nevyhovuje vám tvrdý bederák? Opět můžete zvolit Moishu. Některé detaily, jako jsou obousměrné spony na ramenních popruzích, očka na koncích popruhů na regulaci výšky zádové opěrky nebo dotahování horní spony na ramenních popruzích směrem dozadu pro někoho můžou být o ničem nerozhodující maličkost, ale třeba pro mě osobně představují značné zvýšení uživatelského komfortu. Celkově konstrukci nosítka nemám prakticky co vytknout. Až zase na některé detaily.

Aby bylo jasno, měkký bederák není nic pro mě, resp. pro mého odrostlého a relativně těžkého nošence, a názor jsem nezměnila ani s Moishou. Pořádné batolecí nosítko dle mého vkusu musí mít pevný bederák, ale jistě, na toto Moisha ani neaspiruje; je to prostě rostoucí nosítko, které si pravděpodobně nikdo nebude pořizovat na bezmála 3letého nošence. S 13 kily na zádech mi bederák ale bohužel pohodlný nebyl; tlačilo to, táhlo to, a to i přesto, že ramenní popruhy jsou výborně řešené a opravdu pohodlné. Abych vysvětlila genialitu hrudní spony na pojezdech – při nošení vepředu, pokud nemáte ruce jako Saxana, můžete sponu zapnout vysoko za krkem a pak si ji za visící popruh stáhnout dolů, do pohodlnější polohy; tedy nemusíte podnikat manévr s povolováním a znovuutahováním ramenních popruhů, případně žádat o pomoc třetí osobu. Já osobně tak trochu saxanovité ruce mám a snad u žádného nosítka se mi ještě nestalo, že bych si nedokázala hrudní sponu zapnout sama přímo v kýžené poloze, nicméně pojezdy jsem v plné míře ocenila až při nošení na zádech. Běžné nesundavatelné hrudní spony mají popruh obtočený kolem celého polstrování ramenního popruhu a chtě nechtě se pod tahem to polstrování vždycky nějak zdeformuje – a mně to v případě některých nosítek více, v případě jiných méně, prostě tlačí do hrudníku; někdy tolik, že si už po několika minutách nepřeju nic jiného, než nosítko shodit. Logicky, toto se u hrudní spony na pojezdech nestane. Jediné, co bych moishí hrudní sponě vytkla, je to, že se na můj vkus přemísťuje trochu moc ochotně (pravděpodobně proto, že narozdíl třeba od Kavky není kolejnička potažená textilií); naopak magnetická spona, do které jsem se zamilovala už u Sestric, je úžasná věc!

Poloze nošence, minimálně tedy toho mého, nemám co vytknout (u menších dětí bych si dokázala představit malinko více přizvednutá kolínka, nicméně toto je něco, co je jednak diplomaticky řečeno diskutabilní, zda je opravdu nutné, aby mělo dítě v nosítku kolena až u uší, a co je navíc tolerováno/nekomentováno u řady jiných podstatně zavedenějších značek nosítek – takže pravděpodobně ani mně to nepřísluší jakkoliv kritizovat). Jak sami vidíte, na záda se dá nošenec napolohovat velmi pěkně vysoko, až mě to u rostoucího nosítka s měkkým bederákem samotnou překvapilo.

Při nošení na zádech jsem bohužel přišla na jeden pro mě poměrně dost podstatný nedostatek – není kam zapnout kapucka, když vám dítě v nosítku usne. Respektive ono je kam, ale to „kam“, tedy háček na ramenních popruzích, je v případě nošení na zádech, kdy mám přední spony stažené na maximum, velmi nízko a kapucka je tím pádem v rozumné poloze neuchytitelná a nepoužitelná. Je to právě kvůli jinak skvělým pojezdům, že háček nejde umístit výše. Sestrice na uchycení kapucky mají takové spešl cvočky, Kavka sponu přímo na pojezdu, kterou se provleče gumička a zahákne se za olivku, a např. Mirkine onbuhima (jediná onbu, co znám, co mají ach-ty-úžasné pojezdy!) to řeší decentním knoflíčkem. Moisha to, žel bohu, moc dobře vyřešené nemá a mně to v situaci, kdy nosím prakticky výhradně na zádech a velmi často cíleně na odpolední spánek mého dítěte, na nosítku opravdu chybí.

Je to dost škoda, protože jinak je to ve své kategorii rostoucích nosítek s měkkým bederákem velmi dobře sestavený kus, který bych ráda zařadila do arzenálu svých nosítkových doporučení. Pokud by to uchycení kapucky jen vymysleli jinak, tak bych vám pravděpodobně vyprávěla pohádku s trochu nadšenějším závěrem… No, přitom taková blbost, háček na kapucku, co? 😀 Nezbývá mi než doufat, že to třeba Moisha na budoucích modelech Grow změní. Jinak je pro mě vlastně až skoro překvapením, jak dobré nosítko se jim „na první dobrou“ povedlo.