Recenze šátků dlouhodobě zanedbávám – dvě čím dál tím aktivnější děti, nástup zpět do práce a vše kolem volného času „překvapivě“ nepřidává ? – ale to neznamená, že zanedbávám testování! ? A proto tady mám mega-ultra-giga recenzi hned 13 šátků z dílny ROAR, které jsem za poslední rok zvládla vyzkoušet. Co si budem povídat… ono je to všechno lehce na jedno brdo, či maximálně dvě až tři „brda“; ROAR produkuje především bavlňáčky (což neznamená, že to je špatně nebo že by ty bavlňáčky byly špatné) jen s decentními obměnami, takže se v této recenzi vyskytne několik duplicit v podobě vlastnostmi velmi obdobných šátků. Nicméně i mezi zástupy těchto bavlňáků a skoro-bavlňáků se občas vyskytne něco, co mě dokáže překvapit – příjemně i méně příjemně.

ROAR Love is Love

Složení: 92 % bavlna, 8 % rexor viskóza

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 329 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř

Hned pro začátek taková ROARovská „klasika“ – jak se jim u nás v regioskupině láskyplně přezdívá, jedna z pověstných „rexorových sviní“. ? Z prvotního okouzlení z relativně málo škrábavého rexoru z generace šátků kolem doby releasu prvních duhových tlustorožců myslím už i většina skalních fanoušků ROAR vyrostla a snad každý z nich někdy zažil takové to lehké zklamání z nového releasu: „Jé, krásný vzor! Krásné barvy…! No snad v tom nebude rexor… A zase tam je, ach jo!“. Jsem přesvědčená, že mluvím za značnou část šátkové veřejnosti, když řeknu, že toho rexoru už stačilo, milý ROARe! Kéž by naše přání byla vyslyšena… ?

Tato konkrétní „rexorová svině“ svým původním majitelem byla zároveň nazývána „ta duhová šílenost“. ? Design Love is Love je s duhou neodmyslitelně spjat – šátek byl totiž vydán na podporu tzv. „duhových rodin“ (v níž tento konkrétní kousek také v době mého testování bydlel – proto píšu „majitel“ a ne majitelka) – takže tu duhu bych mu i odpustila; k roztomilým postavičkám by asi ani nic jiného nesedělo – ale ten rexor mi dělá potíž přenést přes srdce. ? Šátek je navíc klasický ROAR tlusťoch s reálnou gramáží podstatně vyšší než „papírovou“ (což již také od mnoha polských výrobců šátků dobře známe) – a nadto relativně úzký tlusťoch a rubová strana je dost nepěkně rubová a prakticky nekoukatelná. Takže doposud pro mě tak nějak, ehm, všechno špatně… Nicméně šátek je měkoučký a nadýchaný, poddajný, v úvazu bez problémů drží, na ramenou příjemně pruží a rozkládá váhu – tedy, na slony se zálibou v třpytivých duhách značka ideál!

Neodpustím si ale poznámečku pod čarou, že sice vzdušná volná vazba, ale zároveň i náchylnost na vytahování oček (a ten rexor v této vazbě taky zrovna nedrží). Takže ideální batolecí pracant to z hlediska údržby není ani náhodou.

ROAR Wild Soul – Paradise Blink

Složení: 90 % bavlna, 10 % rexor viskóza

Gramáž: 255 g/m² dle výrobce, 320 g/m² mnou spočítaná

Velikost: delší 5 (446 cm, šířka 59 cm)

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř s roztaženými popruhy

Od „duhové šílenosti“ k blýskavému modrému háděti – v tomto konkrétním případě dokonce ani ne tak z bláta do louže, ale rovno do bažiny. Wild Soul je totiž narozdíl od Love is Love jednoútek a má placatou a velmi nenadýchanou vazbu; resp. je to přesný opak měkkého nadýchaného (byť lehce škrabkavého) ňuňana, kterého by člověk znalý jiných rexorových šátků od ROARu čekal. Je to tuhá placka. Rexor drží pevně ve vazbě, takže narozdíl od Love is Love a šátků podobného ražení je prakticky „nerozbitný“, a také díky němu šátek relativně slušně drží v úvazu (pokud se vám ho podaří nějak uspokojivě dotáhnout), ale to je asi tak všechno, co o vlastnostech Wild Soul dokážu říct hezkého. Gramáž by na papíře vyzývala k pořízení na malé miminko, ale opak je pravdou; reálná gramáž je řádně dekoidní a to v kombinaci s tuhým placatým jednoútkem prostě nechceš. ? Krom toho je šátek i dost úzký a za batolecího pracanta bych ho osobně určitě nebrala.

U nás v regioskupině projel poměrně dlouhé testovací/zanášecí kolečko a nestalo se – jak jsem bohužel předpokládala – v podstatě nic; majitelce se vrátil prakticky stejný tuhoň, kterého na testování vyslala. Ale abych jen nehaněla; byť nejsem obecně fanda plazích vzorů, tento had v nadživotní velikosti mě určitě neuráží a barevnost je opravdu krásná. ?

ROAR Les tutus pour tous

Složení: 90 % bavlna, 10 % rexor viskóza

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 325 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř

Aaaaach, růžové zvířecí baletky!! ❤️? Tak to je něco pro mé srdce tanečnice! Vzor roztomilých tančících zvířátek mě okouzlil, ale odradil mě bohužel rexor – 10 procent je fakt víc než dost. Jaké ale pak bylo moje překvapení, když se ke mně šátek dostal k testování; růžový škrábavec je zde nějak šikovně zatkán do vazby a pravděpodobně vyvážen i pověstnou ňuňu ROAR bavlnou, takže v šátku není příliš znát. Vazba je nadýchanější než u Wild Soul, ale zase to není takové rukama tekoucí máslo jako Love is Love – díky tomu odhaduju, že nebude tolik náchylný na vytahování nitek (a dobře zatkaného rexoru už vůbec).

Byť je to opět nepřekvapivě nepříliš široký tlusťoch, kvůli vzoru bych mu to i odpustila! Maruška ještě není žádná těžká váha, ale zvířátkovou ROAR bavlnu mám vyzkoušenou i v nižší gramáži, a to i s podstatně větší zátěží (např. tyto původní černobílé sovičky mě velmi potěšily), takže bych dala ruku do ohně, že by baleťáci v klidu odnesli každé batole až do školky.

Jako tanečnice tělem i duší (v aktuální době, přiznejme si, spíše duší) budu doufat, že jednoho dne ROAR vydá tento šátek i v monochromu anebo v nějaké jiné barevnosti či složení (tussah, prosím!) – hlavně tedy bez rexoru – a já budu stát první v řadě k jeho koupi! ?

ROAR Welcome to the Jungle RS

Složení: 20 % bio pima bavlna, 80 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 250 g/m² dle výrobce, 245 g/m² mnou spočítaná

Tak toto je opravdu něco jiného! Welcome to the Jungle je z edice šátků určených pro novorozence a malá miminka a mně nezbývá než souhlasit! Nízkou gramáž totiž nejen že slibuje, ale dokonce ji i reálně má. Je měkký, příjemný a poddajný, vázal se mi dobře, přes kroužky proklouzl bez problémů a v úvazu držel. 8kilová Maruška pro něj byla ideální zátěž, při nošení jsem nepocítila nepohodlí.

Jak známo, u ring slingů preferuju spíše skladnost nad „nosností“, resp. nad vysokou gramáží, takže ano, toto je RS podle mého gusta. Nedokážu úplně posoudit, jestli by to byl v dlouhé podobě kousek vhodný na slůňata, ale předpokládám, že na záda bych ho vázala ráda, ale dopředu už tolik ne. Podobné zvířecí vzory nejsou zrovna moje gusto, ale jasně, každá značka v loňské sezóně musela mít svého leoparda nebo aspoň zebru… No, ráda přenechám milovníkům exotické fauny.

Každopádně – pro mě v kontextu značky ROAR velmi příjemné překvapení! Třeba se jednoho dne dočkáme i pravověrných novorozeneckých pavučinek. ?

ROAR I Need Space – Blink Blink

Složení: 92 % bavlna, 8 % rexor viskóza

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 264 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: kříž s kapsou s roztaženými popruhy

I tento kousek mě překvapil! Prostě není rexorový šátek jako rexorový šátek – u blýskavého I Need Space jsem se utvrdila v přesvědčení, že rexoru pravděpodobně sluší spíše nižší gramáž (nebo spíše nižší gramáži sluší rexor více než tlusťochům), protože i přesto, že je vesmírňan lesklý jak psí kulky, rexor mi v něm nevadil tolik jako třeba v Love is Love… No dobře, vadil, ale aspoň ten šátek není tolik tlustý! Zřídkakdy se stane, že by některý ROAR měl spočítanou gramáž nižší než udávanou; to pro mě bylo překvapení na entou – a ono to vůbec není na škodu. Šátek má všechny stejně dobré vlastnosti jako původní tlustorožci nebo Love is Love – je měkký, nadýchaný a poddajný (nebýt rexoru, přidělím mu klidně nálepku „ňuňan“ ?), ale narozdíl od nich nemáte při vázání pocit, že je šátku tak dvakrát víc do ruky, než by bylo záhodno, a že uzel bude mít objem menší batolecí hlavy.

Vzor je vtipný a roztomilý; jako dělaný pro aspirující astronomy a ufology, ale jak sami vidíte, obtížně uvázatelný, aby z něj skutečně bylo něco vidět – jako ostatně každý velkoformátový design (podobně jako např. jiný ROAR Au claire de la lune). Krávu jsem do viditelného místa nedostala, tak aspoň ten emzák a částečně vesmírná loď… Škoda, škoda, jinak mě I Need Space baví hodně.

ROAR Roooaaar – Moutarde au miel

Složení: 100 % česaná egyptská bavlna

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 323 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 4

Úvaz: shepherd’s carry

Ňuňavoučká, jemňoučká ROAR bavlna ve své nejlepší formě! Ale taky tlusťoch v nepraktické světlé barevnosti, co bych úplně u svého vlastního kraťasu nevyhledávala (ostatně majitelka ho kupovala jako pětku a až po přeměření zjistila, že se jí dostalo čtyřky, a to dokonce v kratší polovině spektra – přesně měří 377 cm).

Lvíčci jsou pro mě tak nějak „běžný ROAR průměr“ – jemná (klouzavější) bavlna, tlusťoch mimo mou komfortní gramážovou zónu, užší, než by se mi na batolecí kus líbilo (jen decentně přes 60 cm). Tyto šátky se vážou dobře (pokud se tedy nechystáte zakapsovat 90centimetrové batole), jsou příjemně poddajné a jako dlouhány v základních úvazech leccos odpustí. Ostatně on ani ten shepherd’s carry není z nejpohodlnějších úvazů na světě, ve kterém bych si dobrovolně vybrala nosit dlouhé hodiny, ale Maruška mi v něm trochu nečekaně usnula a nakonec jsem si ponosila určitě přes hodinu – jejích 9 kilo jsem na ramenou nezaznamenala, takže všechna čest, milý tlustolve!

Co do vzhledu, lvíčky považuju za jeden z méně povedených designů – takový trochu „do počtu“, abychom měli ve svém šátkovém zoo i lvy, ale vzhledem k tomu, že název šátku přímo odkazuje na název značky, čekala bych, že zrovna s Roooaaar si Maciej vyhraje trochu víc. Lví hlavy na mě osobně působí až příliš triviálně a nenápaditě. Škoda; na šátku s názvem „ROAR Roooaaar“ bych si představovala úplně jiné divoké řvoucí šelmy.

ROAR Tup Tup

Složení: 100 % česaná egyptská bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce, 281 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 7

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř

A tak tohle byl fajn kousek! Ve chvíli, kdy ze stavu této značky sjede šátek s gramáží pod 300, najednou mě to baví i v „obyčejné“ bavlně. Měkký, poddajný, příjemný šátek, vhodný i na menší (i když tedy ne úplně nejmenší) miminka; pocitově vlastně zcela totožný s mými oblíbenými sovičkami. Toto je pro mě ROAR v podobě, v jaké se mi líbí nejvíc.

Ježečci u mě z estetického hlediska vyvolávají obdobný „meh“ pocit jako lvíčci: neohromí – neurazí. Přece jen ale proti Roooaaar obsahují více vtipných detailů v podobně lesních živočichů a přírodnin roztroušených mezi ježky, takže chápu, že si své fanoušky jistě najde (ale ultraroztomilé vykulené opelichané sovy to prostě nejsou, no ?‍♀️? ).

ROAR Bees Go Buzzing

Složení: 100 % česaná egyptská bavlna

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 261 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: double hammock

Toto je jeden z těch případů, kdy šátek předchází jeho pověst. A musím říct, že zcela zaslouženě – včelky jsou prý „něco jiného“, ňuňavé, měkoučké, prostě ach-tak-boží, že to jednoduše  „musí každý zkusit“. A ono fakt, toto mě bavilo hodně – a OPĚT jedná o šátek nižší gramáže, že už mě to vlastně přestává překvapovat! ?

Bees Go Buzzing jsou opravdu přesně takové, co se o nich můžete v různých recenzích dočíst – jemné, hebké jako kočičí břůšek; poddajné máslíčko vhodné do jakkoliv zkušené ruky, přiměřeně pružný, přiměřeně klouzavý, vhodný pro miminka i batolata.

K dokonalosti jim chybí jen trošku větší šířka a zase můj obligátní problém s velkoformátovými vzory – jak to sakra uvázat tak, aby to vypadalo dobře? Ne že by se mi obrovský úl přes celá záda dítěte nelíbil (ehm, nelíbí, ale co už ?), každopádně bych z vzoru raději viděla spíše včeličky a kytičky.

ROAR Lavender Ellegance Pink

Složení: 100 % česaná egyptská bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce, 324 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř

Z nějakého důvodu mi tento šátek na první pohled připomněl starší (neslavný) release ROARu Folk (první růžovou verzi; modrou neznám). Ten je sice krásný, ale příšerně tuhý a tlustý, takže jsem k Levanduli přistupovala s jistým předsudkem, že to asi taky nebude „ono“ (protože tlusté to bylo očividně už po vytažení z tašky, to jsem ani ten šátek nemusela měřit a vážit ?). Ale musím říct, že jsem nakonec byla spokojená.

Maruška byla v době časného jara, kdy jsem šátek testovala, ještě hodně drobná a lehoučká (jen něco přes 6 kg), a i když má šátek vysloveně batolecí gramáž, neměla jsem pocit, že by ji slupnul jako malinu, naopak jsem z vázání a nošení měla příjemný zážitek. Levandule je pocitově podle mě podobná ROAR zvířátkům; hebká a jemná na dotek, slušně poddajná a nadýchaná tak nějak středně. Stejně jako u jiných šátků, které jsem testovala s menší zátěží, ale si odvažuji odhadnout, že i s batoletem by si tento šátek poradil bez problémů.

Co se týče vzhledu, jemné něžné levandulové klásky mě na fotkách příliš neoslovily, ale naživo jsem se do nich doslova zamilovala! Byť mají poněkud nerealistickou barevnost (kéž by ROAR vydal opravdu levandulovou Levanduli!), vzor je příjemně ženský a slušivý (byť má lícová strana poněkud nepraktickou světlou barvu). Co není ani na detailních fotkách vidět, je jemňoulinký zelenorůžový chloupek, který vykukuje i na líc mezi vlákny bílé osnovy – při pohledu z blízka je co opravdu velmi roztomilá drobnost. Zvláštním způsobem ke mně promlouvala i zajímavá rubová strana, na které se slívá růžová a zelená do prapodivného blíže neidentifikovatelného hnědofialového odstínu, který vlastně na druhý, třetí ani čtvrtý pohled není vůbec škaredý.

Mimochodem, taky vás tak prudí ta pravopisná chyba v názvu šátku (to prosím není můj překlep, ale opravdu oficiální název dle výrobce)? ?

ROAR Over the Rainbow – Frostycorns

Složení: 100 % česaná bavlna

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 348 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 5

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř

Frostycorns, modří jednorožci, ač stále roztomile kýčovití, jsou slabý odvar původní duhové verze s rexorem – u nich jsem tu kýčovitost hnanou ad absurdum brala jako „když už, tak už“ a stále je považuji za dosud nepřekonanou verzi Over the Rainbow, ale umírněná modrá je v mém osobním žebříčku hned v závěsu (jiné odstíny duhy, neon či dokonce monochrom mě upřímně řečeno moc neberou). Navíc i jinak dost ošklivá rubová strana je u nich docela pěkná a zajímavá.

Vlastnostmi nepřekvapí; je to tlusťoch (vážně jim ještě někdo tu „unigramáž“ 280 věří?) – spočítala jsem 348 gsm, nosný tlusťoch, ale bohužel taky dost úzký tlusťoch (jen 60 cm), takže spíše neideální batolecí tlusťoch. Navíc když si vzpomenu na duhové tlustorožce, byli úžasně nadýchaní a poddajní, a to Frostycorns moc nejsou. Zvláštní také je, že i když se jednalo o zatím nepříliš nošený kousek, na šátku už byl docela znatelný, ne moc estetický žmolek. Holt asi není bavlna jako bavlna. ??‍♀️

ROAR Zen Moutarde au miel

Složení: 100 % česaná egyptská bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce, 319 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: kříž s kapsou uvnitř s roztaženými popruhy

ROAR Zen Leaf

Složení: 100 % česaná egyptská bavlna

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce, 321 g/m² mnou spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: Christina’s ruckless back carry

ROAR Zen de Bordeaux

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce, mnou spočítaná: 292 g/m² post-wash, 287 g/m² u roznošeného šátku  (rozdíl v délce 10 cm)

Velikost: 6

Úvaz: back wrap cross carry with a chestbelt (kapsa na záda)

A na závěr tři Zeny. Ikonický Zen, tedy ultraschématický les, ve kterém žije smečka obdobně schématických lišek, byl úplně první release této značky. Nikdy jsem se netajila tím, že pro něj mám slabost – a to už od prapůvodní černobílé varianty, která ještě byla tak trochu jiná. To totiž byly všechny „historické“ kousky od ROARu (zde je např. recenze na druhý release ROARu, černobílý KAP KAP a zde na černobílé kaktusy s neonovými nopky, které u nás svého času dokonce bydlely) – byly tenké, širší a lesklejší; ta bavlna prostě byla odlišná.

Tyto tři Zeny už jsou z „nové“ generace; bavlna je u nich přesně to, co si většina z nás šátkomilovníků představí pod pojmem „ROAR bavlna“ – mazlivá, měkká, s jemným chloupkem. Hořčice a Zeleňák už jsou o něco starší; bordó varianta je novinka vydaná k loňským Vánocům. Mimochodem, zrovna tyto tři barevné varianty vedle nostalgické černobílé považuju za nejkrásnější ze všech (opravdu početných) verzí tohoto vzoru!

Moutarde au miel a Leaf jsou prakticky totožné šátky (je zajímavé, že mají papírově rozdílnou gramáž, ale reálnou prakticky stejnou, že? ?). Jsou poddajné, příjemné na dotek, akorát kloužou, akorát pruží a pohodlně unesou i slona v prasoúvazu, ale jsou netoddlerovsky úzké. Nechci hned říct, že je toto v mých očích zcela diskvalifikuje, ale pro mě osobně jsou pro potřeby nošení větších dětí (a zejména nošení na zádech) vhodné nějaké centimetry na šířku navíc – aspoň těch 65 cm…. Trošku si taky dovolím rýpnout; na nejstarším, hodně nošeném Leaf je už hodně znatelný a ne úplně nádherný chloupek. Je mi jasné, že toto prostě česaná bavlna dělá, ale například u Kenhuru bavlny (která je pro mě nepřekonatelným etalonem šátkové bavlny) jsem nic takového doposud nezaznamenala. ?

Vánoční Zen je ale opět úplně jiná písnička. Je totiž stejně příjemný a ňuňavý, ale není tlustý! Mimochodem, dostal se mi do ruky v loomstate a gramáž jsem poctivě spočítala čerstvě po praní a pak po testovacím kolečku, kdy byl již řádně roznošený – především pro představu, jaký může být rozdíl mezi gramáží  a velikostí hned po praní a u nošeneného šátku. Sami vidíte, že to není nic zanedbatelného, hlavně co do délky, ale rozdíl v gramáži zas není bohviečo. Tímto tedy chci říct – až vám někdo u šátku, u kterého jste spočítali totálně ustřelenou gramáž, bude chtít tvrdit, že „papírová“ gramáž se liší kvůli tomu, že to bylo „pre-wash“, „post-wash“, u nošeného šátku atd., vzpomeňte si na můj výpočet – rozdíl v tom samozřejmě je, ale v řádu maximálně 10 až 20 (mooožná 30) gsm!

Bordó Zen, tedy ten nejtenčí a pro potřeby vázání tedy nejpřívětivější ze všech tří testovaných Zenů, je pro mě příjemný návrat ke kořenům této značky – tohoto krasavce bych si opravdu dokázala představit mít doma natrvalo!

Majitelům a majitelkám všech testovaných šátků mockrát děkuji za jejich propůjčení!