Před časem jsme zde publikovaly poměrně obšírnou recenzi na Kokon Chick (kde zároveň najdete i informace o tom, kdo, co, kdy a kde ohledně této značky), nicméně je to právě tento klasický Kokon, který máme s Emilkou protestovaný asi jako žádné nosítko. Poprvé jsme ho zkoušely už asi před rokem, když bylo Emilce půl roku, na kratičkou chvilku na srazu (pujčený od naší drahé Jany 🙂 )… Velké nadšení, byť už nám Kokon tehdy docela seděl, nezavládlo – no prostě drobné půlroční miminko v nosítku a já primárně šátková; prostrkávání nožiček, krkolomné dotahovaní zkřížených popruhů směrem dozadu; trochu za to samozřejmě mohl i nosítkový nezvyk… Asi o 4 měsíce později jsme Kokonu daly další šanci – opět to byl onen Janin žirafkový model a tentokrát nastal úplný obrat, Kokon mě nadchnul a nebýt onoho nešťastného utahování popruhů směrem dozadu, tak jsme tehdy jeden málem pořídili.

Naposledy jsme Kokon testovaly v Emilčiných 16 měsících; tentokrát již ne Janin, ale zapůjčený do naší regionální skupiny od distributora, kterému tímto velmi děkujeme. Emilka v mezičase pochopitelně porostla a ztěžkla, takže mé nadšení nad jeho pohodlností malinko ochladlo. Ale nepředbíhejme.

Dle distributora je nosítko vhodné od 65 cm do cca 104-105 cm. Bravo, třikrát bravo; konečně uvedená doporučená výška dítěte! A dokonce i takové rozmezí, se kterým můžou souhlasit. V 6 měsících byla Emilka na jeho dolní hranici (ne-li pod ní) a v 10 i 16 měsících byla stále někde uprostřed – nutno podotknout, že ani v 16 měsících/cca 74 cm nebylo nutné použít rozšiřovače. 104 cm je sice odvážné tvrzení, ale myslím, že ne úplně mimo realitu (i když málokteré 104centimetrové dítě se bude chtít nosit).

Jak jsem psala, při našem zimním testování jsem byla nadšená. Široké ramenní popruhy mi krásně seděly, byly pohodlné; měkký bederák mi v té době při Emilčiných cca 7 kilech vyhovoval. Za dalšího půl roku a další dvě kila navíc už to taková hitparáda nebyla… Ramenní popruhy stále super a unesou určitě i víc než 9 kilo (jen tedy ta manipulace s jednosměrnými sponami, to je něco, s čím se na nosítkách přímo určených ke křížení asi nikdy nesmířím), jen ten bederák už tolik batolecí není… Emilčinu váhu jsem po delší procházce už cítila, a to hlavně v bedrech (která jsou prostě stavěná na tvrdé bederáky). Nošení na zádech se širokými popruhy pak není zrovna eňo něňo, jako prakticky u všech nosítek s ramenními popruhy tohoto typu.

Na Kokonu velmi oceňuju jednoduché (prakticky nulové) nastavování, byť se jedná o opravdické a nefalšované rostoucí nosítko. Výšku zádové opěrky nastavíte jednoduše tak, jak moc si dítě zakapsujete; šírku nenastavujete a prostě buď použijete nebo nepoužijete rozšiřovače – ty jsou napevno a vypadají podobně jako u před časem recenzovaného Aloe, ale slouží trochu jinak (a dle mého názoru lépe). Zatímco u Aloe u menšího dítěte je nevyužitý rozšiřovač pod kolínkem nošence a v případě nutnosti se pouze „vyklopí“, u Kokonu je rozšiřovač o něco kratší než délká zádové opěrky a tím pádem u menšího dítěte musíte prostrčit jeho nožičky mezi rozšiřovačem a zádovkou. Rozšiřovač pak (tím, že je kratší) pěkně přizvedne většímu nošenci kolínka, což se dle mého názoru u lehce odlišného systému Aloe moc neděje. Poloha nošence je v pořádku, byť bych snesla, kdyby měl o něco více přizvednutá kolínka; takhle v nosítku sedí přece jen trochu naplacato (ale viděla jsem i verze kokonu, kde se toto dá regulovat pomocí popruhů). Větrací kapsa, kterou je možno při rozepnutí srolovat a připevnit pod zadeček nošence je podle mě skvělý způsob, jak v letních teplotách řešit větrání! A za mě určitě estetičtější než letní verze jiných nosítek, které nahrazují část zádové opěrky síťovinou. Za odepínací kapucku palec nahoru!

O mém souznění s designem klasického Kokonu jsem se rozepsala už v recenzi na verzi Chick – ehm, nesouzním… Infantilní vzory sice jaksi k výrobkům pro děti patří, ale Kokon je tak nějak, jak to říct, rusky a dle mého názoru ne zrovna vkusně infantilní (a co není infantilní, tak působí jako, s prominutím, vystřižené z babiččiných závěsů).

Sečteno a podtrženo – dobře vymyšlené nosítko, které – ač je rostoucí – není vůbec složité nastavit. Pro mě od cca 9 kilo už není pohodlnost ideální kvůli měkkému bederáku, což je ale samozřejmě silně individuální věc, podobně jako otázka vzhledu nosítka.