Jak to vidí Linda:

A máme tady další rest, tentokráte z řady nosícího oblečení. Jedná se o nosící „svetr“ Jožánek, který jsem nosila celý loňský rok, takže testování vskutku důkladné.

Firma Jožánek je česká firma, která působí na trhu již více než 10 let. Založila ji jak jinak maminka na mateřské dovolené – Jana Gebauerová Havelková a specializuje se na oblečení pro děti a pro těhotné, kojící a nosící matky. Já sama mám od této firmy kromě nosící mikiny také kojíci tričko, rolák či noční košili.

Když jsem loni hledala nosící mikinu či svetr, výběr byl mnohem zoufalejší než dnes. Všechno bylo z mého pohledu buď šíleně drahé, moc barevné nebo prostě vyprodané. Když mě Lenka upozornila na tenhle svetr, byla jsem nadšená. To je přesně to, co jsem hledala, jednoduché, jednobarevné a cenově přijatelné.

Vybrala jsem si svetr pouze pro přední nošení, protože jsem tak nějak nevěřila, že se dítě bude nosit i na zádech – případně jsem plánovala nosit na zádech přes bundu nebo mikinu (dítě už bylo dost staré a „další nosící sezónu už bude chodit“). Tento předpoklad se mi do puntíku vyplnil. Helenka si nikdy nošení na zádech nezamilovala – není tam prso, ne asi :D. Mikinu jsem tak letos prodala 😉

Nicméně když mi svetr přišel, byla jsem skoro zklamaná, velikost S/M je docela velká a mikina není nijak vytvarovaná na postavu, je prostě rovná. V pase má sice gumičku na stažení, ale o žádný módní výstřelek se rozhodně nejedná a já jsem ji označila za „bez nošence nenositelnou“. Materiál je „pletený fleece“, což je 100 % polyester, který zvenku budí dojem svetru a vevniř má chloupek – podobný jako počesaná teplákovina. No, je to umělina a já raději tu bavlněnou teplákovinu, ale jak říkám, nebylo NIC 😀 Abych mu ale moc nekřivdila, je to materiál poměrně příjemný a hlavně opravdu velmi teplý, a tak jsem v kombinaci s Angel Wings softshellovou bundou (recenze zde) odnosila naprosto bez problémů celou zimu a byla jsem opravdu spokojená.

Co bych chtěla vyzdvihnout na tomto výrobku je geniálně vyřešené krytí krku pomocí tzv. „bryndáku“. Jedná se o velký trojúhelník svetroviny, který se vepne pomocí patentků do límce mikiny a zajišťuje opravdu perfektní tepelný komfort pro každý citlivý krk (tedy jako je ten můj). V kombinaci s AW neméně geniálním neprofoukavým krkochráničem nepřekonatelné kombo. Kolikrát jsem ani neměla potřebu si bundu u krku zapínat a vystačila jsem jen s „bryndákem“.

Suma sumárum dobrý výrobek za dobrou cenu, se kterým sice neuděláte žádnou velkou parádu, ale účel splní a hlavně! udrží váš krk v teple!

Jak to vidí Lenka:

Já budu stručnější a na rozdíl od Lindy trochu milosrdnější. Mikina je opravdu příjemně teplá a byť uměliny běžně nevyhledávám a v samotném fleecu si připadám jako v igelitu, v Jožánkovi nám bylo s Emilkou dobře. Pro mě je mikina dobře nositelná i bez nošence; asi mám menší estetické nároky (čti – už jsem tu eleganci na mateřské prostě vzdala 😀 ); není to žádný výkřik poslední pařížské módy, ale určitě to naopak není něco, v čem by se odvážila chodit pouze kanálem.

Krkokrytka je řešena úžasně – úžasně jednoduše a báječně funkčně. Prostě jen zapnete na patentek a jdete, žádné složité hledání konců zipů – ale je pravda, že takovýto systém je ideální pouze s měkkými a dobře poddajnými materiály jako teplákovina či právě fleece; se softshellem by se pracovalo už hůře.

Zastavím se u absence kapucky na vsadce – podle mě to u mikiny na přední nošení v žádném případě není nedostatek; kapucka je až na výjimky integrální součástí každého nosítka, případně k fixaci hlavičky poslouží šátek samotný. Na zádech už nepřítomnost kapucky vadit může – tam prostě bez asistence samostatně jinak než tou nejvrchnější vrstou hlavičku malého spáče nezafixujete (anebo jen velmi krkolomně a měly by se na to pořádat kurzy, protože tohle já nezvládám). Nicméně při výběru nosícího arzenálu jsem uvažovala podobně jako Linda a vlastní nosící mikinu mám pouze na přední nošení (Iw design 2v1, jejíž recenzi si můžete přečíst zde) – vzhledem k tomu, že my i tuto zimu aktivně nosíme a dobrá půlka chladné sezóny už je za námi, tak můžu potvrdit, že mikinu či svetr s možností zadního nošení opravdu nepostrádáme. Jožánkova mikina by tedy v této podobě jistě uspokojila i mě.