Velikost: M

Materiál: fleece (100% polyester)

Není to poprvé, co se na našem blogu nosicí svetr od Jožánka objevuje – na starší verzi fleecového svetru pod názvem Radka jsme s Lindou publikovaly recenzi již před více než 2,5 lety. Proti Radce má ale Elsa mírně upravený střih – něco ubylo, něco přibylo, ale to, co se nám na původním svetru líbilo, to na něm zůstalo.

Velikost M má dle výrobce odpovídat velikostem 40 až 42, což potvrzuji – při velikosti 42 mi svetr seděl jako na míru ušitý (snad jen aktuální obvod přes prsa by snesl o číslo více, ale to jistě není chyba výrobce) a při výšce 155 cm mi byl příjemně dlouhý kousek pod zadek; stahování dolního lemu je u nosicího svetru samozřejmostí. Ve srovnání s Radkou má vypasovanější střih (Radka měla stahování v pase a celkově byla taková „rovnější“) a osobně bych neměla problém ho nosit i bez dítěte jako nenosicí svršek.

Velmi také kvituji pozměněný střih kapes – na starší verzi se do nich „lezlo“ z boku, na Else shora. To je myslím ideální řešení pro ty z nás, co mají ve zvyku nosit v kapsách všechno možné, od mobilu přes klíče až po malou svačinku. Z kapes s „horním plněním“ to jen tak nevypadne! Super!

Na rukávech pak přibyly náplety s dírou na palec. Ne že bych to nutně na všech svých mikinách vyžadovala, ale ja pravda, že díky nápletům se rukávy lépe přizpůsobí různým výškám svých nositelů.

Vsadka na nošení je univerzální velikosti, má stahování pod zadečkem miminka a za jeho krkem; dolní okraj je pak napevno stažen gumou, což považuju za dobrý nápad, protože to je vždy to první, co na jiných nosicích mikinách a bundách dělám – stáhnu dolní okraj vsadky (je-li vůbec stahovací). Za mě další palec hore. Vzhledem k tomu, že je svetr pouze na přední nošení, absenci kapuce na vsadce nevnímám jako nedostatek, ale naopak jako velké plus – hlavičku spáče vepředu bez problémů zafixuji kapuckou nosítka anebo popruhem šátku a „nadbytečná“ kapuce na mikině pak nebude překážet, pokud budu mikinu nosit v zimě pod nosicí bundou.

Nikdy jsem se netajila tím, že na nosicím oblečení nevyhledávám krkokrytky, protože se mi s nimi špatně manipuluje, případně mě krytí výstřihu „odřízne“ od miminka, které si pak nepokládá hlavu na mě, ale na krytku, a má ztížený přístup ke kojení. Krkokrytka od Jožánka je ale jediná, která mi nevadí – naopak, velmi jsem ji ocenila! Manipulace je nadmíru jednoduchá – prostě se připne na patentky na límci svetru a spolu s ním pak vytvoří dokonale přiléhající „rolák“. Troufnu si tvrdit, že pak ani v zimě, pokud budete využívat svetr coby zateplovací mezivrstvu, nebudete potřebovat žádné další krytí krku. Miminko sice spočine na ní, ale tím, že její okraje nejsou připojeny k vsadce či zipům přímo na svetru, tak si může hlavičku pohodlně schoulit na hruď nosiče a bez problémů se „zachumlat“ a schovat před případnou nepřízní počasí. Jedinou nevýhodu, kterou v tomto systému krkokrytky spatřuju, že si dítě může s jeho spodní „bryndákovou“ částí začít hrát na schovku – jako Maruška (a ne že by se schovávalo dítě – horší je, když za chůze začne dítě zakrývat obličej vám 😀 ).

S roční Maruškou nosící velikost 74 jsme se do svetru vešly velmi pohodlně a určitě bychom ho unosily až do konce nosícího období.

V podstatě jediné, s čím mám u svetru osobně problém, je materiál – já fleece nemám ráda, cítím se v něm jako v igelitu. Být Elsa z teplákoviny, určitě bych si na ni brousila zuby! Komu ale fleece nevadí, tak určitě neprohloupí, pokud si tento svetr pořídí – když ke všemu tomu, co bylo řečeno výše, připočteme v kategorii nosicích svetrů a mikin i velmi příznivou cenu, není co řešit!