Složení: 100 % bavlna

Gramáž: 280 g/m² (dle výrobce), 361 g/m² (námi spočítaná)

Velikost: 6

Úvaz: Christina’s ruckless back carry

Geek Slings je mlaďounká polská značka z Poznaně, za níž stojí dáma jménem Marta Gąsior. První release se datum teprve na 11. listopadu 2019 a od té doby tento výrobce stačil vydat již několik šátků s motivy, nad kterými musí každý správný fantasy „geek“ slintat – od Zaklínače přes šátek s nestvůrou Cthulhu až po bájnou Zeměplochu.

Kdyby náhodou někdo netušil, kdo je to takový geek – i podle Wikipedie má tento anglický výraz několik významů a záleží i na tom, v jakém kontextu a spojení ho použijete. V tomto případě, tedy ve spojení se světem fantasy, sedí asi tato definice: „Človek s hlubokým zájmem o určitou věc nebo koníčkem, často s omezenými sociálními schopnostmi.“ Geekové jsou prostě lidi, kteří svým koníčkem žijí, často se sdružují v různých internetových skupinách a diskuzních fórech, pořádají tématická setkání a pro zbytek světa jsou tak trochu „divní“ (nepřipomíná vám to něco, moji milí „wrap geekové“? 😀 ). 

Přiznám se, že co se týče fantasy literatury či filmů, tak se osobně mezi ty správné geeky neřadím ani náhodou (dokonce ani všechny díly Pána prstenů jsem nebyla schopná dodívat), nějak na to prostě nejsem naladěná. Zaklínače jsem zaznamenala až ve chvíli, kdy Netflix natočil stejnojmenný seriál, takže ano, vím, kdo je Yenn (kdo neví, tak je to hlavní ženská postava; taková tak trochu zlá a tak trochu hodná čarodějnice; hlavně je tedy hrozně sexy a především je to Zaklínačova jediná vyvolená), nicméně má motivace otestovat tento šátek jistě nebyl jeho motiv, ale prostě touha vyzkoušet novou neokoukanou značku.

A určitě nezklamala! Vezmu to zkrátka, je to fakt skvělý batolecí šátek. Už od pohledu na objem balíčku mi jaksi bylo jasné, že tohle nemá těch avizovaných 280 g/m² – je to jednoznačně pořádný macek. To, co jsem spočítala (361 g/m²), je zcela jistě daleko blíže realitě. Otázka je, proč to vlastně ti výrobci dělají, že uvádějí tak ustřelené gramáže (Geek Slings rozhodně nejsou jediní; např. o stovkových rozdílech u některých šátků od Wild Slings bychom mohli diskutovat hodně dlouho). Pokud bych byla taková fanynka Zaklínače a šátek si koupila naslepo, s vidinou relativně univerzálních 280 g/m², třeba na 4měsíční miminko, a přišel mi tenhle tlusťoch, tak bych hodně plakala. S mým 13kilovým kusem se toho samozřejmě nezaleknu, ba naopak to může být i s výhodou, když přijde něco tlustšího než jak se to tvářilo „na papíře“. Ale prostě pořádné logické odpovědi na otázku „proč si to ten výrobce sakra nepřepočítá“ jsem se stále nedočkala a mám takový pocit, že se ani nedočkám.

Zpátky k Yenn (tedy šátku). Je sice tlustý, ale je měkoučký a úžasně poddajný, asi tak jako legendární Tilie od Dekky – hmatový vjem a vlastně i celkový dojem jsem z něj měla velmi podobný, což je jistě skvělé vysvědčení pro tak novou značku. Vázal a dotahoval se mi skvěle, klouzal tak akorát a v úvazu bez problémů držel po dobu celého hodinového šlofíka. Jen tedy musím zmínit další bolest, kterou má spousta jiných polských šátků (a taky se pořád ptám proč) – je hodně úzký, naměřila jsem jen 61 cm. To fakt není batohová batolecí šířka; batoh já sice vážu jen ve výjimečných případech, ale určitě bych si k tomu vybrala podstatně širší šátek (nicméně i v průběhu vázání čehokoliv jiného musíte v určitý okamžik zakapsovat a s 61 cm to prostě jde blbě). Tak či onak – uvázáno, dítě uspáno, matčina ramena nadmíru spokojená – takhle si představuju opravdu pohodlný batolecí kus, měkký, poddajný, jemně pružící; ponošení to bylo přesně podle mého gusta. Co do údržby, když odhlédnu od lehce nepraktické barevnosti, trochu bych se bála náchylnosti na vytahování nitek – mně osobně se to tedy v průběhu testování naštěstí nepodařilo, ale šátky s podobnou nadýchanou vazbou k tomu bohužel tendenci mají (ale na druhou stranu pak jde případná očka velmi lehce zatáhnout).

Za možnost otestovat tento zajímavý šátek děkujeme české fan skupině Geek Slings cz/sk!