Složení: 77 % bavlna, 23 % polyester

Gramáž: 330 g/m² dle výrobce, 325 g/m² námi spočítaná

Velikost: 6

Úvaz: back wrap cross carry, Tibetian knotless finish

Po Plectrum Neo a Tilia Chris je Caroli do třetice všeho dobrého Dekka s některými tak oblíbeným, jinými proklínaným neonovým „psem“. PES, tedy polyester (anebo jeho recyklované variace typu Repreve), to je v šátku dle mého názoru tak trochu dvojsečná zbraň – na jednu stranu se takové šátky dobře vážou, příjemně se nosí a jsou dokonale bezúdržbové dokonce i bez nutnosti žehlení. Na druhou stranu má ale takový materiál tendenci po čase poněkud žmolkovat; hlavně tedy u tkanin, které obsahují toho „psa“ ve vyšším procentu (což je bolístka mých jinak velmi oblíbených Tekhni s Repreve).

Navíc, dle mých zkušeností, tyhle uměliny nejsou moc ochotné vyvětrávat pachy (ale i vůně, když jsme u toho), ale možná je to jenom problém mého extracitlivého nosu. A pak jsou samozřejmě takoví, kteří umělé materiály nesnesou anebo s nimi mají eticko-ekologický problém…

Neo a Chris byly vydány v úplně první vlně, tedy před rokem a něco. Oba se hned staly obrovským hitem a dodnes je nesmírně těžké je sehnat, opravdu se k prodeji objevují jen jako přísloveční jednorožci a v ISO albu v Dekka skupině je na ně nekonečná fronta. A Caroli je na tom podobně – dokonce byla na veletrhu v Praze vyprodána ještě dřív, než byl vůbec oficiální release.

S Neem moc Caroli srovnávat nechci, vzhledem k tomu, že Neo je Plectrum. Hutnější Plectra se při vázání prostě chovají o poznání jinak než nadýchané Tilie a Elementy jsou svými vlastnosti určitě bližší lístečkům.

Caroli pochází z třetí, „zimní“ vlny Dekk, a má tedy o něco hustější vazbu – jak jsme to ostatně komentovaly u elegantních Elementů Luna. Výsledek je tedy na snadě, oproti Chrisovi Caroli podstatně méně pruží. Chris je jednoduše vázací pohádka a na ramenou lehce pružný obláček, který unese tři slony a po cestě do slonince může bez mrknutí oka přibrat i dobře živeného hrocha; jeho popularitě a tomu, že je to pro spoustu lidí naprosto zoufalé DISO, se nedivím. Caroli je podle mě pocitově více do ruky (ale opravdu jen pocitově; jejich gramáž se neliší); při vázání jsem se určitě „nadřela“ víc než u Chrise – i když to tedy po pravdě zas tak velká námaha nebyla. Pořád se jedná o výborný šátek, byť ne pro začátečníky a byť by dle mého názoru měl už se 3 slony problém; můžu-li subjektivně zhodnotit nosnost, pak mi Chris byl určitě pohodlnější. Mám prostě raději pružnější šátky, ale těm, kterým to naopak nevyhovuje, bude Caroli jistě dělat velkou radost. Tedy až na náchylnost na vytahování nitek, v tom se Caroli od Chrise neliší – ale tohle je prostě něco, na co jsem si u Tilií a Elementů celkem zvykla a vzhledem k jejich vlastnostem jim to rádi odpustím (a navíc u Dekk to zatahování jde samo 😉 ).

Ale! Kdybych si měla vybrat mezi Chrisem a Caroli, tak zvolím Caroli – kombinace se skutečně sytou černou neonovému multicoloru vyloženě sluší; „antracit“ v Chrisovi (který vzniká kombinací černé nitě v útku a bílé osnovy) se mi tolik nelíbí. A pak prostě Elementy jsou pro mě jednoznačně nej Dekka vzor. Rozdíl ve vlastnostech totiž není natolik propastný, že bych u Caroli nedokázala přimhouřit očko. 😉

Za poskytnutí šátku k testování děkujeme naší milé spolunosnici a Dekka-holičce Ivaně.