Jak to vidí Linda:

V létě jsem vám slibovala recenzi na neroustoucí verzi nosítka – meziverzi z dílny Be Lenka. Přiznám se, že se mi to prostě vykouřilo a tak v duchu novoročních předsevzetí vyrovnám aspoň nějaký ten rest.

V dnešní době, kdy téměř každá maminka chce nosítko nejlépe od narození do pěti let jsou tato nerostoucí nosítka v útlumu. Říkáme to všude a pořád, že je to škoda. Jednovelikostní nosítko bude vždy sedět dítěti nejlépe a s největší pravděpodobností bude nejpohodlnější vám oběma. Nemusíte se bát, že by ho dítě mělo jen na měsíc. Samozřejmě je to individuální a velmi záleží na tom, jak rychle vaše díte roste, ale s největší pravděpodobností vám vystačí tato nosítka na celé období pouze 2. Což není vůbec tak špatné i z ekonomického hlediska, jedno koupíte, jedno prodáte, případně doplníte šátkem apod. Uvážíme-li pak, že tato nosítka jsou v podstatě vždy o dost levnější než ta rostoucí, není co řešit.

Dost bylo mého lobbingu k tomuto typu nosítek, pojďme se podívat přímo na toto konkrétní. Neubráním se zároveň srovnání tohoto nosítka s jeho rostoucím bráškou – Lenkou 4ever, na kterou najdete recenzi tady a tady.

Nosítko jsme testovali s manželem přímo v Tatrách, byl to tedy test vskutku zátěžový. Nosili jsme na střídačku několik hodin, na zádech i na břiše.

Protože se jedná o nerostoucí nosítko, není potřeba téměř nic nastavovat a štelovat – tedy kromě délky popruhů u bederního pásu a ramenních popruhů.

Bederní pás je tužší, jinak prošitý a jinak tvarovaný než u rostoucí verze, což je logické, protože absence stahování umožňuje udělat bederní pás tužší a tedy poskytující větší oporu. Já mám tento typ tužších bederáků ráda a ocení ho snad každý, kdo má už těžší dítko. Ramenní popruhy jsou tvarované rovně (ne do banánku jako u ergonomických popruhů Lenky 4ever) a výrobce tak umožnuje nechat si došít spony umožňující nošení jak rovně, tak zkříženě.

Námi testované nosítko bylo ušito z Lenčina šátku Krajka jeans, což je opravdu velmi hezký a příjemný šátek, který sluší i tatínkům – posuďte sami. 🙂

O mě se ví, že jsem citlivka a že mi jen tak něco nesedne, o to bylo větší mé překvapení, že mě během dlouhého nošení nic nebolelo, netlačilo nošení v náročném terénu bylo velmi příjemné a pohodové. Helenka měla v té době nějakých 10 kg, 17 měsíců a vel. 86. Nosítko jí bylo akorát (zkoušeli jsme i velikost Toddler a ta byla ještě poměrně hodně velká mezi nožkami). Výrobce uvádí, že meziverze je vhodná pro děti od 12 měsíců do 2,5 roku (velikost 86 až 98). Vzhledem k tomu, že děti v tomto věku už moc nerostou, tak bych s tím souhlasila.

Suma sumárum velmi pohodlné nosítko pro větší děti pro ty, kteří se nechtějí zabývat zbytečným nastavováním a štelováním, případně pro ty, kteří přechází z šátku na nosítko a už mají větší dítě.

Pro úplnost dodám, že menší nerostoucí nosítko od Lenky se jmenuje Standart (od 3 do 14 měsíců) a větší Toddler (od 18 měsíců do 3,5 roku).

Pokud byste o toto nosítko měli zájem, najdete ho rovněž k objednání na našem e-shopu:
https://eshop.vhadru.cz/11-nositka?q=Značka-Be+Lenka/Nosítko-Nerostoucí

Jak to vidí Lenka:

I já si postěžuju na současný trend poptávky prakticky výlučně po rostoucích nosítkách. Nošení se v poslední době stává masovou záležitostí, už to není jenom „lesanská kratochvíle“. A v dnešní uspěchané době všichni hledají to nejjednodušší, nejrychlejší a pokud možno i co nejlevnější řešení – ze zkušenosti, 90 % maminek, které začínají nosit, přichází s tím, že chtějí pro své miminko nosítko; šátku se bojí, na vázání šátku jsou prý nešikovné, chtějí něco rychlého atd. A 90 % z těchto 90 % maminek chce rostoucí nosítko, „nejlépe od narození a aby jim co nejdéle vydrželo“. Prostě jak já s oblibou říkám, od mínus půl roku do maturity. 😀

O tom, že vlastně i jednovelikostní nosítka vydrží dlouho a že to nakonec může vyjít i levněji, o tom už vše napsala Linda. Ale co je ještě podstatné si uvědomit, rostoucí nosítko je do jisté míry vždy trochu kompromis – minimálně na začátku a na konci nosícího období (a zejména pak na konci, níže vysvětlím). Je pravda, že v dnešní době už je nabídka rostoucích nosítek širsí než jen KiBi a zas jen KiBi a že jsou i taková, ve kterých velmi pěkně sedí i třeba 2měsíční (i když tedy dobře stavěná 2měsíční) miminka – například zrovna zmiňovaná Lenka 4ever, případně polská Kavka (a ne, skutečně rostoucí nosítko opravdu od narození až do konce nosícího období neexistuje 😉 ). Každopádně, ve většině nosítek, která jsou deklarována „od 2 měsíců“, „od 5 kg“ nebo „od 55 cm“, ta malá miminka moc hezky nesedí… nosit se v tom dá, ale prostě a jednoduše to není ono, látky je na nosítku ještě moc – jak píšu výše, vždy větší či menší kompromis. Následuje období, kdy nosítko sedí pěkně vám i nošenečkovi – ale potom zase v batolecím věku je často třeba se smířit s tím, že například bude kratší zádová opěrka anebo že už vám nosítko nebude pohodlné, protože kvůli své konstrukci neunese 10, 12 nebo dokonce 15 kilo. Navíc na rostoucím nosítku pochopitelně musí být daleko více prvků, aby se dalo nastavovat. A čím víc prvků (neboli, jak já říkám, otravných serepetiček), tím větší pravděpodobnost, že se něco urve, něco upadne, rozpadne, bude někde překážet, tlačit…

Tak a teď k Lence Meziverzi. Bederák, jak zmiňuje Linda, je jiný než  rostoucího 4ever. O něco pevnější (ale stále by se dal zařadit do kategorie „měkký“), jinak prošitý, dle mého názoru a zkušenosti méně náchylný k ohýbání v horní části i pod větší zátěží. Ramenní popruhy nejsou tvarované a tím pádem je možno si objednat verzi s možností křížení – tedy není to „buď a nebo“ jako v případě Lenky 4ever, kde se musíte při koupi rozhodnout, zda chcete anebo nechcete křížit. V obou aspektech – bederáku i ramenních popruzích – u mě prostě jednovelikostní verze vede.

Emilka se svými necelými 9 kily a necelými 74 centimetry v 15 měsících do meziverze už pasovala velmi pěkně, takže dle mého názoru je doporučení od 86 cm spíše opatrné. My bychom zcela jistě s tímto nosíkem vydržely až do samotného konce nosícího období a na Toddler verzi by vůbec nedošlo. Co se týče pohodlnosti pro mě jako pro nosiče, velký rozdíl oproti Lence 4ever necítím – resp. kdybych u testované meziverze mohla popruhy překřížit, pak by mi určitě byla pohodlnější. Ale já jsem prostě zarytý nosítkový křižák.

Co do vzhledu, musím souhlasit s Lindou; toto je dokonale unisex nosítko – modrá pro chlapečka, krajka pro holčičku; jemná modrá nemůže urazit ani nosícího tatínka. 🙂

Shrnu-li to – pro mě jednoznačně nejlepší nosítko z nabídky značky Be Lenka. Je to opravdu velká škoda, že jsou v dnešní době jednovelikostní nosítka na takovém ústupu.