ROAR, tedy prostřední z šátkových dětí Macieje Aleksandrowicze, je náš starý známý a recenzi na šátky této značky jsem psala už několikrát (např. jednu trojrecenzi najdete zde: https://vhadru.cz/cs/roar-hug-noir-neon-gorki-lamour-sailors-sun-recenze-satku/). Od prvního releasu v březnu 2018 mi těchto „veselých a hravých“ Poláků prošlo nespočet – zde je průřez toho (ale určitě ne všeho), co se u nás během letošního roku protočilo. Co můžu zodpovědně prohlásit, ROAR se vyvíjí a už to zdaleka nejsou jen ty uniformní, obyčejné a do jisté míry nudné bavlňáky (byť se mezi nimi příměsových šátků najde opravdu jako šafránu), odlišující se pouze vzorem. První a druhá „generace“ ROAR byly příjemné šátky, ale nic, z čeho bych si sedla na zadek, nicméně v té třetí a další (dá-li se ještě mluvit o generacích; spíš je to už jen souvislá řada dalších a dalších releasů, které absolutně vůbec nestíhám sledovat) jsou určitě kousky, kterými bych ve vlastním komínu nepohrdla.

V čem se ovšem ROAR šátky nezměnily, jsou dva aspekty, které mě nepřestávají lehce štvát – jednak jsou povětšinou dosti úzké (kolem 60 cm, byť se najdou i světlé výjimky, jako třeba Coquelicots Mint, které mají na šířku již na můj vkus slušných a nositelných 64 cm), jednak nesedí udávaná a spočítaná gramáž, a to někdy opravdu o dost – o tolik, že se to nedá vysvětlit chybou měření či rozdílem pre-wash/post-wash (o této problematice jsem se rozepsala v závěru výše zmiňovaného článku a netřeba to zde pitvat znova).

Každopádně to asi není něco, co by skalním fanouškům ROARu nějak zásadně vadilo; tato značka u nás nepřestává být populární, ba naopak její popularita roste a (narozdíl od většiny jiných značek) jsou šátky většiny vzorů pořád poměrně slušně prodejné. Ono se vlastně není čemu divit – jsou relativně levné, velmi příjemné na nošení, ve většině případů i opravdu těžkých dětí, jsou nízkoúdržbové a jejich vzory jsou veselé, vtipné a zatím neokoukané (přiznám se, že mě ROAR v poslední době baví výrazně víc než jeho high-end sourozenec Wild Slings). Takže ano, zůstávám i na nadále příznivcem této značky, byť jedním z těch umírněnějších. 😉

ROAR L’Amour Viola

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 307 g/m² námi spočítaná, 270 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: Russian Jordan’s carry

Viola je italský custom a už od začátku to se mnou měla těžké – můj nelibý vztah k fialové plus to, že srdíčka mě opravdu, ale opravu jako vzor neoslovila. Navíc se k nám se dostala v rámci zanášecího kolečka – v pořadí jsme byly s Emilkou jako druhé a na jejím konečném vysvědčení to určitě bylo znát. Měla jsem z ní (nepřekvapivě) stejný pocit jako z dříve testovaných žlutých srdíček – tedy pevnější, hutný a na pohmat velmi zajímavý šátek. Srdíčka jsou totiž tkána jakoby „plasticky“, jsou lehounce hrubší než zbytek šátku a tím pádem to není takový klouzavec, jakým by byl, kdyby tam ta srdíčka nebyla. Od „běžných“ ROARů se Viola liší tím, že je širší (má poměrně úzké lemy, údajně na přání Italek – vím, že si na to někdo stěžoval, že mají tendenci se kroutit, ale mně to nepřišlo a určitě mi to nebylo na obtíž), tedy aleluja – konečně něco, v čem jsem mohla i 86centimetrovou Emilku slušně zakapsovat. S tou nezanošeností to nakonec nebyla zas taková hrůza, s Violou se dalo dobře domluvit i tak, v úvazu držela a s batoletem již převážně nošeným na zádech má ramena neměla žádný větší problém.

ROAR L’Amour Muscari

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 349 g/m² námi spočítaná, 280 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: jednoduchý kříž s kroužkem

Muscari, to je ovšem úplně jiná srdíčková písnička! Tohle je ta „pravá“, vychvalovaná ROAR bavlna; jemňoučká, heboučká, mazlivá, muchlavá – no prostě ji dokážu popsat jen samými superlativy (byť je tedy šátek z nějakého důvodu o dost náchylnější na vytahování oček než jeho méně mazliví srdíčkoví sourozenci, které jsem měla možnost vyzkoušet před ním). Bože, tohle je fakt skvělý šátek; kdyby byly všechny bavlňáky takovéto, tak vlastně ani nepotřebuju žádné příměsi! Na ramenou nadýchaný, přiměřeně klouzavý, v úvazu držící, lehoulince pružící; a musím přiznat, že tato barevná kombinace posouvá L’Amour na úplně jiný level – tomuhle kousku bych bez mrknutí oka poskytla trvalý domov, jen kdyby (bohužel) nebyl tak nepoužitelně úzký… 🙁

ROAR Oskar Skulls

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 333 g/m² námi spočítaná, 280 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: shepherd’s carry s posuvným uzlem

Oskar, to je taky ta pověstná ROAR bavlna, nicméně mazlivosti Muscari srdíček určitě nedosahuje. Byl měkoučký, heboučký, příjemný, ale měl prostě smůlu, že se čirou náhodou u nás doma potkal s výše zmiňovaným úžasňákem. S 12kilovým dítětem si poradil s přehledem, ale bohužel musím říct, že to 12kilové dítě ze šátku zase tolik nadšené nebylo – opravdu první šátek, od kterého Emilka utíkala s tím, že se ho bojí a že do něj nechce – a to ona opravdu není z těch, co by si své nosidlo vybírali. Pro příště už tedy vím – lebky na šátku ne-e.

ROAR Au claire de la lune

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 329 g/m² námi spočítaná, 270 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: back wrap cross carry with a chest belt (kapsa na záda)

Ano, ano, budu se opakovat – mazlivá bavlna se všemi skvělými vlastnostmi, co jsem popsala výše, ale opět – úzký šátek a navíc poměrně složitě uvázatelný vzor (fakt jsem se snažila, ale dostat měsíc s raketou dítěti na zadek tak, aby byly rozpoznatelné oba tyto motivy, to je nadlidský úkol), a nevynahrazuje to ani fakt, že je to můj oblíbený monochrom (ale opravdu krásný monochrom! – bílá je vážné bílá a černá je krásně sytá; nic polovičatého). Nepříjemným překvapením pro mě ale bylo velké množství tkalcovských uzlíků na údajně prvojakostním šátku. No, více to rozvádět nebudu, protože nechci být zbytečně zlá a (možná) nespravedlivá, ale být to můj šátek, tak by mě to vážně hodně naštvalo.

ROAR ZEN Arc en ciel

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 270 g/m² dle výrobce

Velikost: 7

Úvaz: Russian Jordan’s carry

ZEN, neboli „lišky“, je úplně nejprvnější ze všech ROAR designů, tedy ještě v tom proklamované, minimalistickém skandinávském stylu – ano, lišky jsou boží! Vyloženě řvavou duhu v neonových odstínech černá krásně vyvažuje a vlastně by mi doma takovýhle šátek taky nevadil. 😀 Měkoulinký, mazlivý, heboučký – tento určitě snese srovnání s Muscari! Pocitově je spíše středně silný – u tohoto krasavce jsem bohužel zapomněla spočítat reálnou gramáž, ale odhaduju, že by se to údaji od výrobce mohlo výjimečně docela blížit. Určitě to totiž není kus, který bych označila za vyloženě batolecí, a nebála bych se do něj uvázat ani malé miminko (dokonce jsem do něj i jedno takové vypůjčené uvázala a šlo to dobře 😉 ).

ROAR Coquelicots Mint

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 309 g/m² námi spočítaná, 280 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: dvojitý kříž

Vlčí máky jsou u ROAR obrovským hitem, ale já se přiznám, že jsem jim (podobně jako vzoru L’Amour) vůbec nepodlehla. Coquelicots už byly vydány snad ve všech barevných variantách, jaké jenom základní barevná škála poskytuje (dokonce už byly i vydány blyštivé máky s rexor viskózou), ale prostě ne a ne – velkoformátové kytičky mi evokují sedmdesátkové závěsy (makové panenky a motýli Emanuelové mi prominou). Puntíčky to zachraňují jen částečně a pro kytky surrealistická mintová barva mě oslovila spíše na rubové (bohužel opravdu jednoznačně a tak trochu nepěkně rubové) straně. Máky bych připodobnila spíše k Viole než k miláčkovi Muscari nebo ZENu, ale postrádají onu hutnost, díky čemuž se mi vázaly podstatně lépe. Pochválit je musí také za 4 centimetry šírky navíc a co do nosnosti a výdrži v úvazu také nemám co vytknout.

ROAR HOT HUG

Složení: 100 % egyptská česaná bavlna

Gramáž: 280 g/m² dle výrobce

Velikost: 6

Úvaz: batoh/Tibetian knotless finish

HUG u nás ve své podstatně tenčí, širší, nopkatě-černobílé podobě svého času bydlel; pro tento vzor mám slabost a jeho kombinace se sytou, až křiklavou fuchsiovou je prostě boží! HOT HUG se k nám dostal ve dvojici s bavlňákem sesterské značky Wild Slings a musím říct, že řádově dražší WS tedy v tomto srovnání jednoznačně propadlo. Kaktusy bych přirovnala k Oskarovi – tedy měkké, hebké, velmi dobře poddajné a příjemné na vázání a nošení i s těžkým dítětem; jen ten mazlivý wow-faktor jim chyběl. Gramáž opět odhaduji o něco výše (minimálně lehce přes 300) než je výrobcem udávaná. Fajn šátkové setkání, ale slzu jsem při jeho odesílání další testující zamačkávat nemusela.

Všem majitelkám šátků poskytnutých k testování tímto ještě jednou velmi děkujeme!