Luna Dream je u nás jedna z méně známých, nicméně minimálně v Polsku zavedená značka, nabízející vlastní šátky a nosítka. Jedná se o rodinnou firmu sídlící v městečku Dobiesz kousek od Varšavy, jejímž hlavním cílem již od začátku bylo nabídnout cenově dostupné pomůcky na nošení dětí.

Co se týče šátků, jako u většiny podobných výrobců se experimenty s příměsmi očekávat nedají – absolutní většina jsou bavlňáky v cenách od 60 do 80 Euro za šestku ve spíše konzervativních (ale ne nezajímavých) designech; v případě nosítek je cenový rozptyl sice o dost větší, ale nejlevnější Standard lze koupit už za necelých 70 Euro a nejdražší rostoucí šátkové nosítko Grow Up za stále velmi příjemných 123 Euro.

Testovaný Standard je dle výrobce vhodný pro děti od 74 do 92 cm; s rozšiřovači, které je nutno dokoupit zvlášť, se údajně dá v nosítku nosit do 3 let. Dle pozorování a poměrně intenzivního testování v naší regionální skupině ale bez rozšiřovačů dostačuje spíše do 86 cm.

Na první pohled je to prostě „basic“ nosítko – to ale samozřejmě vůbec není myšleno v negativním smyslu! Je to dobré basic nosítko a pro někoho, kdo má do kapsy hluboko, takový kousek v přepočtu za 1800 Kč bude určitě více než dobrý kamarád do nepohody. Je ušito z pevného plátna, které vydrží opravdu hodně, přezky jsou kvalitní a bytelné – nosítko slouží již skoro rok v naší regionální skupině jako helper, je tedy podrobeno poměrně velké zátěži a stále je ve slušném stavu.

V dnešní době je mezi rodiči, kteří se v nabídce výrobců nosítek orientují alespoň na základní úrovni, jasná preference šátkových nosítek. To, že jsou ušita ze šátku, jistě poskytuje určité výhody (zádová opěrka se lépe přizpůsobí nošenci a jsou i tací, kteří tvrdí, že jsou šátková nosítka pohodlnější i pro nosiče), ale má to i své nevýhody – jednak se s nimi ve většině případů musí zacházet poněkud opatrněji než s látkovými, a pak jsou ve většině případů výrazně dražší (jak ostatně ukazuje i poměrně výrazný cenový rozdíl mezi samotnými Luna Dream nosítky). Dobré látkové nosítko, aby se přiblížilo kvalitám šátkového, musí mít dobře střiženou zádovou opěrku, aby její tvar nemusela suplovat poddajnost šátku – zářným příkladem je v tomto naše ostravské Roobaby a Luna Dream je mu v tomto zdatným konkurentem; střih opěrky je skutečně výborný a nošence skvěle obejme a podpoří.

Podobně jako většina Roobaby nemá Luna Dream možnost křížení, ale na rozdíl od něj, jak je vidět na fotce, má dosti krátké polstrování ramenních popruhů – což znamená, že hrudní spona je hodně vysoko, a to je něco, co mi u „nekřížících“ nosítek zásadním způsobem vadí. Polstrování ramenních popruhů navíc není nejštědřejší, takže se nedá říct, že by to bylo úplně nosítko stavěné na dlouhodobé přenášení slůňat. Bederák je hodně posltrovaný (byť tedy ne tolik jako například VeKa a její pověstný molitanový „plovací kruh“), ale zároveň hodně měkkoučký a při větší zátěži moc nedrží tvar a ohýbá a „žvýká“ se.

Nicméně – v jednom mezidobí, kdy nosítko nebylo využito coby helper, jsem ho nějakou dobu měla doma a zjistila jsem, že po něm sahám vlastně docela často. Vyhovovala mi absence nastavovacích prvků (jako ostatně u všech jednovelikostních nosítek), „tlačítkový“ typ pojistky na bederáku a to, že se dá odepnout (jinak příjemně velká) kapucka. Na dlouhé nošení to tehdy ani s 10 kily úplně nebylo, ale jako takové to záložní nosítko např. na poponesení při nákupech posloužilo výborně.

Sečteno a podtrženo – je to velmi slušné, nenáročné nosítko pro nenáročné nosiče – kdo hledá levné látkové nosítko (předpokládám především kvůli jeho odolnosti) a vyhovuje mu měkký bederák, může pro něj být Luna Dream velmi zajímavá volba.

Tímto chceme výrobci poděkovat za poskytnutí nosítka jak k testování, tak do naší skupiny, kde doposud skvěle slouží maminkám v nouzi!