Neko Slings Tai Toddler Size je poslední z batolecích nosítek tohoto tureckého výrobce, na které vám dlužíme recenzi – dříve jsme již vyzkoušely celopřezkový Switch, polovázací Half Buckle a onbuhimo, které najdete v prvním díle Velké srovnávací recenze onbuhim.

Co si budeme povídat, celovázací nosítka pravděpodobně nejsou a nikdy nebudou tou nejpopulárnější nosicí pomůckou pro opravdu velké děti – ale já je mám ráda a díky bohu za to, že se najde výrobce, který nabízí i mei tai skutečných toddler rozměrů (a ne že se tak nosítko jenom jmenuje a ve skutečnosti je to taková slabší meziverze stačící plus mínus do dvou let). Neko, jak je u jejich batolecích modelů zvykem, nabízí pod názvem Tai Toddler přesně to, co slibuje. Nosítko je oficiálně doporučené od 2 let/85 cm do 4-5 let, nicméně v sedu se dá ale nastavit v rozsahu 28 – 55 cm, vertikálně pak 29 – 44 cm, takže bych se nerozpakovala dát do nosítka i o něco menší dítě, cca od těch 80 cm (podobně jako u Switche i Half Buckle). Horní hranice 4-5 let je hodně optimistická, ale pravděpodobně ne nereálná – velikostně bych odhadla, že Tai Toddler vydrží tak do 104 cm, tedy výšky odpovídající průměrnému čtyřleťákovi.

Je docela zajímavé, že se Tai Toddler poměrně dost liší od Half Buckle – narozdíl od polovázacího, který má bederák široký a tvrdotvrdý a nastavitelný pomocí systému cvočků – tedy shodný s celopřezkovou variantou Switch, má celovázací nosítko bederák o něco měkčí (přirovnala bych ho například k bederákům jednovelikostních variant nosítek Be Lenka), užší a nastavuje se pomocí suchého zipu (bohužel bez jakéhokoliv velikostního označení, takže to musíte mít trochu v oku). Zároveň bude sedět i hubenějším maminkám, protože jeho minimální obvod (resp. délka polstrování) je velmi slušných (slušně malých) 65 cm. V kategorii celovázacích nosítek je Neko tak trochu zjevení, protože absolutní většina z nich disponuje jen měkkým, maximálně prošívaným bederákem (pokud vůbec nějakým) – pro potřeby nošení těžkého dítěte mi ale opora v tvrdším bederáku maximálně vyhovuje, takže za toto pro Neko 6 palců nahoru z pěti!

Jak je také u nosítek Neko tak nějak zvykem, s polstrováním se zde šetří – u celovázacího modelu dokonce tolik, že polstrování pod kolínky zcela chybí, stejně jako na širokých ramenních popruzích. Chápu, že toto může někomu chybět, zejména pod těmi kolínky, ale docela dobře to supluje roztažení popruhů přes zadeček – Emilka si při cca 40minutové procházce na nepohodlí nestěžovala, a to i když s tím u tenčích šátků v jedné vrstvě mívá problém (ano, opravdu 40minutová procházka – týden do termínu, tak rozcházím porod 😀 ). S absencí polstrování ramenních popruhů už to tak slavné nebylo, to už jsem docela cítila, ale je fakt, že na zádech nemám ve zvyku je roztahovat – při nošení vepředu bych nejspíš takový problém neměla, ale přiznávám, že by se mi tam měkoučké polstrování, jako má Half Buckle, určitě líbilo.

Kapucka je napevno, tradičně nekovsky (fidellovsky) tvarovaná a dá se zafixovat za krkem do ruličky; na ramenních popruzích se pak stejně jako na Half Buckle provléká gumička očkem na popruhu a zahákne se za olivku. Nahmatat kapucku na zádech je opět trochu těžší, ale jde to, z nejkratších určitě není.

A proč mám vlastně obecně tak ráda vázací/polovázací nosítka i s velkým dítětem? Vidíte to sami na fotkách – velmi jednoduše se totiž takové dítě do nosítka naklepává a ještě jednodušeji se na zádech polohuje krásně vysoko. Takto vysoko ovšem Emilku běžně nenosím (nemá si kam položit hlavu a když už se o to snaží, tak jí překáží moje hlava a drdol), takže na fotkách to tak mám spíše pro demonstraci, jako „že to fakt jde“.

A ještě slibované názorné video s nahozením dítěte na záda do vázacího nosítka (trochu mi překážel věrný sparingpartner medvěd, ale prostě není každý den posvícení 😀 )…