Složení: 100 % bavlna
Gramáž: 235 g/m² dle výrobce, 240 g/m² námi spočítaná
Velikost: 7
Úvaz: strangle proof back cross carry
Přiznám se, že o britských Sycha Slings jsem před testováním tohoto šátku (laskavě poskytnutého skupinou Nosíme a testujeme, které této mnohokrát děkujeme) nikdy neslyšela. I když budu trochu předbíhat, musím to říct hned na začátku – i když se nejedná o žádný superextra šátek (ostatně jako superextra ani zamýšlen jeho autorkou nebyl, ale o tom níže), Sycha jako značka mě dostala do kolen svým příběhem.
Mohla bych začít vlastně úplně stejně jako u většiny nosících značek. „Tuto značku založila jedna nosící maminka blablabla…“ Ano, je to tak – ALE! Jaká úžasná nosící maminka to v tomto případě je! Jmenuje se Sally Sycha (nebo je také známá pod přezdívkou Sling Sally), je to sympatická maminka dvou malých dětí, které (přirozeně) nosila a nosí v šátku, poradkyně pro nošení provozující sling library – pořád nic zvláštního, že? Všechno dostane naprosto jiný rozměr, když zjistíte, že se jedná o handicapovanou maminku na vozíčku. Jen ze zběžného pohledu na její facebookový profil je zřejmé, že tato obdivuhodná dáma toho ve svém životě podniká a zvládá daleko víc než většina naprosto zdravých lidí! A navíc, část ceny ze všech šátků, které má Sycha v nabídce, jde vždy na nějakou „dobrou věc“ od výzkumu rakoviny, přes ekologii po podporu místního novorozeneckého oddělení. Část zisku z prodeje tohoto konkrétního šátku, Frogs Spring Sky, pak putuje na podporu výzkumu Alzheimerovy choroby.
Sycha se netají tím, že chce produkovat šátky dostupné opravdu pro všechny – ceny těch základních z „Main line“, což jsou tenké bavlňáčky tkané v Turecku, začínají už na 64 librách včetně poštovného po Velké Británii (což je při aktuálním kurzu cca 1900 Kč). Šátky „Studio line“ (byť sestává z pouhopouhého jednoho designu) jsou tkané v Británii a mají vyšší gramáž, cca 290 g/m². Frogs Spring Sky se řadí do té první, „turecké“ řady.
Jak píše sama Sally, Main line nemají být šátky nejvyšší kvality, ale jednoduché první, startovní kousky pro rodiče, kteří s nošením začínají a nejsou si zatím jistí v kramflecích. S tímto bych souhlasila. Jaké jsou žabičky na fotce a papírově, takové jsou i na dotek a v úvazu. Tenké, v ruce jemňoučké a hladké – a tudíž hooodně klouzavé; při vázání se mnou spolupracovaly vcelku solidně, ale ta klouzavost až namydlenost určitě nebylo nic pro mé vrtivé 13kilové batole – dvakrát hopsa hejsa a i z mého oblíbeného nevykopatelného třívrstvého úvazu si udělala visítko. Byť je šátek příjemně široký (naměřila jsem krásných 71 cm), na batole bych si ho dobrovolně nevybrala – byť se jeho šířka snaží na ramenou suplovat nízkou gramáž a to, že docela málo pruží, má představa o skutečném pohodlí s touto zátěží je prostě někde jinde. Tak či onak, pro milovníky hladších klouzavějších šátků pro menší miminka by mohl být ideální. K dobru mu musím přičíst, že se jeví zcela nenáchylný k vytahování nitek, nicméně, když se bavíme o údržbě, nemůžu zapomenout zmínit, že se hrozně mačká. Ale fakt hrozně, že jsem to snad ještě u žádného jiného čistě bavlněného, len či konopí neobsahujícího, šátku nikdy neviděla. Ale je pravda, že než jsme ho s Emilkou testovaly, tak byl čerstvě vypraný, tak snad se v tomto směru časem trochu poddá.
Co musím na závěr vyzdvihnout, je design šátku. Jakkoliv čas od času prohlašuju, že naturalisticky vypadající zvířátka nejsou nic pro mě, zrovna tady tyto žabky různých druhů mi přijdou roztomilé a detail jejich vývoje od jiker přes pulce až v dospělé žáby na lemu úžasně vtipný! Miluju vtipné, neprvoplánové a nadto na první pohled neviditelné detaily! Prostě skvělé!