Složení: 50 % šapové hedvábí, 50 % bavlna

Gramáž: 250 g/m²

Velikost: 6

Úvaz: kříž s kapsou s roztaženými popruhy

Že nám na blogu doposud chyběla taková proslulá značka jako Sling Studio? Skoro neodpustitelné. Nicméně to neznamená, že bych touto legendou byla zcela nepolíbená – naopak už je to hodně dlouho, co jsem měla poprvé možnost si ve Sling Studiu ponosit – jak ostatně můžete vidět na těchto archivních fotkách. Tedy – zpod nánosů času tahám tuto archivní recenzi, která na své fotky čekala skoro rok a půl. Ano, to je to hlavní, co nám na těch recenzích nejdéle trvá – já, rozený grafoman, mám recenzi napsanou raz dva šup a ta klidně pak může hnít několik let hluboko v šuplíku, jenom dokopat se k těm fotkám mi dělá čím dál tím větší problém. Na druhou stranu, když jsem upravovala tyto konkrétní, bylo moc fajn si zavzpomínat na dobu, kdy se tehdy sotva roční a sotva chodící Emilka ještě tak ráda nosila při každé příležitosti a jaké roztomilé miminko to bývalo (ne že by podle mě nebyla roztomilá i teď, ale matky odrostlejších batolat mě jistě chápou 😉 ). 

Tak tedy – Sling Studio, britská legenda nad legendy založená v r. 2012  maminkou dvou holčiček Aliciou Jeffrey, kladoucí důraz na ekologii a udržitelnost používaných materiálů; součást svatého triumvirátu asi nejznámějších světových high-end značek Sling Studio-Artipoppe-Solnce. Dnes už pochopitelně i v HE sféře kromě dvou zmíněných Holanďanů má řadu dalších konkurence-schopných soupeřů – především co se cenové hladiny týče, protože co se rozhodně nezměnilo, je finanční dostupnost těchto šátků. Sling Studia jsou fakt drahá a svou fakt vysokou cenu si často drží i při bazarovém prodeji. 

Ale ono to má svůj důvod – v případě Sling Studia nejsou ceny nastřelené “jen tak”, kvůli značce, ale kvůli ceně samotných přízí (započítejte i zmiňovaný eko-bio-sociální rozměr) a kvalitě zpracování. Fanynky Sling Studia tuto značku vyzdvihují především kvůli tomu, že i přesto, jak bývají jejich šátky (relativně) tenké, jsou velmi nosné. Prostě mnou opakovaně zmiňované “vata-kouzlo”, jen tedy v celosvětovějším a poněkud více high-end balení.

S roční, zhruba 8kilovou Emilkou jsem toto kouzlo sice docenit úplně nemohla, ale 50 % hedvábí a v této kvalitě? Ráda tomu věřím. Než se dám do líčení, jak se mi vázalo, tak si dáme si ještě krátké “technické” okénko – co je to to záhadné šapové hedvábí? Ve zkratce, kokon bource morušového má dvě vrstvy – vnitřní, z níž pochází to nejjemnější a nejkvalitnější hedvábí (v angličtině označované jako “mulberry”) a vnější, z níž se různými metodami získává o něco méně kvalitní vlákno. Pokud je to metodou fermentace, pak se výsledný produkt nazývá “šapová příze”. 

Zpět k šátku – je opravdu tenký, není ho moc do ruky, dobře se s ním pracuje, je hladký, lehce leský – a ano, klouzavý; k tomu hustě natkaný (díky tomu málo náchylný na vytahování nitek) a na můj vkus pružný malinko méně, než bych si přála; jako nejlepší označení mě napadá slovo “pevný” – což nutně není špatná vlastnost, jen to není něco, co já osobně u šátků preferuju. Svými vlastnostmi mě tedy Sling Studio na zadek neposadilo – abychom se dobře chápali, je to super šátek, nosilo se mi dobře, jen mi u něj nějaká těžko definovatelná špetička chyběla do toho správného “wow-faktoru”. 

Nicméně ta šedostříbrná kapradinka mě naopak do kolen dostala! Vzor Bracken je v podání Sling Studia tak nějak klasika; kapradinu v tisíc a jedné podobě sice můžete najít u spousty dalších značek, ale tahle konkrétní je tak nějak uhlazená a vysoce elegantní (tím spíš v této barevné podobě); jednoduše něco, co pro mě osobně Sling Studio definuje jako značku. Prostě nádhera!